24 lutego 2017, 09:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2088 razy

Cosina potwierdza pracę nad trzema obiektywami Voigtländer z bagnetem Sony E

Cosina potwierdza pracę nad trzema obiektywami Voigtländer z bagnetem Sony E

Tuż przed japońskimi targami CP+ znany niezależny producent optyki potwierdził, że są prowadzone prace nad trzema obiektywami manualnymi dla systemu bezlustrowego Sony E. Szkła te, opatrzone legendarną marką Voigtländer, to wysokiej jakości konstrukcje, z których jedna była już zapowiadana na ubiegłorocznych targach Photokina. Z doniesień prasowych można wywnioskować, że szykują się niezłe hity.

Zapowiadane obiektywy Cosina Voigtländer łączy w zasadzie tylko marka, system, dla którego są przeznaczone, oraz fakt, że są to szkła manualne z – i tu pewna niespodzianka – kompletem styków i chipem zapewniającym pełną współpracę z systemem Sony E, w tym także prawidłowe działanie systemów pomocniczych aparatu, takich jak stabilizacja obrazu czy automatyczne powiększanie fragmentu kadru podczas ostrzenia.

[kn_advert]

Pierwsze z zapowiadanych szkieł to Voigtländer MACRO APO-LANTHAR 65 mm F2 Aspherical – obiektyw, o którym wstępne, bardzo skąpe informacje pojawiły się prawie pół roku temu (http://www.swiatobrazu.pl/trzy-niebanalne-obiektywy-od-voigtlandera-34367.html). Reklamowany jako konstrukcja łącząca zalety optyki portretowej i makro jest jednym z najjaśniejszych szkieł o skali odwzorowania 1:2 przy odległości ostrzenia 31 cm. Warto zauważyć obecne na jego tubusie barwne prążki, będące jasnym nawiązaniem do legendarnych już konstrukcji APO-LANTHAR.
 

Cosina Voigtlander obiektywy Sony E NOKTON Classic 35mm F1.4 NOKTON 40mm F1.2 Aspherical MACRO APO-LANTHAR 65mm F2 Aspherical
Od lewej NOKTON Classic 35 mm F1.4, NOKTON 40 mm F1.2 Aspherical oraz MACRO APO-LANTHAR 65 mm F2 Aspherical. (Fot. Cosina)

 

Pozostałe dwa obiektywy to konstrukcje z grupy Nokton. NOKTON 40 mm F1.2 Aspherical jest reklamowany jako najjaśniejszy obiektyw o ogniskowej 40 mm dla matryc małoobrazkowych. Mimo to odznacza się bardzo kompaktowymi rozmiarami. Jego minimalna odległość ostrzenia wynosi 40 cm.

Ostatni: NOKTON Classic 35 mm F1.4 to konstrukcja znana wśród miłośników dalmierzowego systemu Leica M, w tej wersji przekonstruowana tak, aby jak najlepiej współpracować z matrycami 35 mm w aparatach Sony. Producent chwali w tym obiektywie piękny sposób rysowania nieostrości (efekt bokeh) i doskonałą ostrość w pełnym zakresie przysłon.

Jeżeli ktoś z Was wybiera się w najbliższych dniach do Jokohamy i odwiedzi targi CP+, może się przyjrzeć tym obiektywom na stoisku Cosiny – G12. Być może tam dowiecie się więcej o dacie premiery i sugerowanych cenach tych obiektywów, ponieważ na chwilę obecną producent nie zdradza na ten temat żadnych szczegółów.

Źródło: Cosina

 



www.swiatobrazu.pl