13 lutego 2014, 21:00
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 2780 razy

Cosina wypuszcza nową wersję obiektywu Voigtländer Nokton 25mm F0.95

Cosina wypuszcza nową wersję obiektywu Voigtländer Nokton 25mm F0.95

Prawie cztery lata po premierze, twórcy superjasnego obiektywu standardowego dla systemu Mikro Cztery Trzecie Voigtländer Nokton 25mm F0.95, zapowiadają wprowadzenie jego odświeżonej wersji. Zmiana funkcjonalna jest tylko jedna i dotyczy mechanizmu regulacji przysłony, choć sam obiektyw będzie nieco grubszy i cięższy od wersji pierwszej. Nowość otrzyma w oznaczeniu przyrostek Type II.

Produkowane przez Cosinę obiektywy Voigtländer Nokton to bardzo jasne, doskonale wykonane oraz charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami optycznymi obiektywy manualne przeznaczone dla systemów Mikro Cztery Trzecie i Leica M (istniał też jeden model z mocowaniami Nikon F i Pentax KAF).

[kn_advert]

Przedstawiony w 2010 roku Voigtländer Nokton 25mm F0.95 był pierwszym szkłem z tej serii dedykowanym dla bezlusterkowców Panasonika i Olympusa. Jego ogniskowa 25 mm zapewnia w aparacie z matrycą formatu Mikro Cztery Trzecie pole widzenia, odpowiadające obiektywowi typu standard, czyli 50 mm w aparacie małoobrazkowym. Jest to szkło ultrajasne, ponieważ jego maksymalny otwór przysłony wynosi f/0.95 (minimalny to f/16), co umożliwia uzyskanie na zdjęciach dość niesamowitych efektów wizualnych, a także bezproblemowe kadrowanie i fotografowanie w nienajlepszych warunkach oświetleniowych.
 

Cosina Voigtländer Nokton 25mm F0.95 Type II nowa wersja obiektywu obiektyw ultrajasny Mikro Cztery Trzecie
Obiektyw Cosina Voigtländer Nokton 25mm F0.95 Type II

 

Nowa wersja obiektywu przynosi dość istotną zmianę funkcjonalną – zastosowano w niej, znany z testowanego przez nas obiektywu Cosina Voigtländer Nokton 17.5mm F0.95, mechanizm regulacji przysłony, w którym poprzez przestawienie elementu na pierścieniu sterującym aperturą, można zdecydować, czy chcemy przysłonę regulować skokowo, czy płynnie. Obiektyw w nowej wersji ma identyczną budowę optyki, choć nieco zmienił wymiary (obecnie 61×70 mm) i wagę (435 gramów). Składa się z 11 soczewek w 8 grupach, a jego przysłona ma konstrukcję 10-listkową.

Cena nowej wersji obiektywu nie została przez producenta ujawniona. Stara wersja dostępna jest w sprzedaży detalicznej w cenie ok. 3 tysięcy złotych.

 

 



www.swiatobrazu.pl