Zobacz spektakularne zaćmienia Słońca widziane z powierzchni Marsa

Zobacz spektakularne zaćmienia Słońca widziane z powierzchni Marsa

Zdjęcia zaćmienia Słońca zawsze budzą podziw. Na Ziemi to zjawisko astronomiczne zmienia dzień w noc i pozwala przyjrzeć się koronie słonecznej. Jednakże nie tylko Błękitna planeta pozwala na przeprowadzanie takich obserwacji. Łazik Curiosity zarejestrował zaćmienia Słońca widoczne z powierzchni Marsa.Do wykonania tych zdumiewających zdjęć łazik wykorzystał filtry słoneczne, w które jest wyposażona jedna z jego kamer (Mastcam). Umożliwiają one nakierowywanie obiektywu bezpośrednio na tarczę słoneczną. Dnia 17 marca tego roku marsjański księżyc Deimos (mniejszy i bardziej odległy z dwójki naturalnych satelitów czerwonej planety) zakrył tarczę naszej gwiazdy centralnej. Jako że księżyc ten mierzy zaledwie 2,41 km, to zjawisko ma zupełnie inne oblicze niż na Ziemi. Ściślej rzecz biorąc z racji tych małych rozmiarów naukowcy nie mówią o zaćmieniu wywołanym przez Deimos, lecz o jego tranzycie na tle tarczy Słonecznej. Zjawisko trwało zaledwie kilka minut.

mars

Reklama

E-szkoła aktu


Jak tworzyć subtelne, delikatne, erotyczne lub odważne i prowokujące, pełne emocji akty? Zachwycający akt to umiejętne operowanie światłem i cieniem, budowanie atmosfery, właściwe wykorzystanie sprzętu fotograficznego.

 

Uczestnicząc w e-kursie dowiesz się jak fotografować ludzkie ciało w mieszkaniu, w plenerze oraz w studio. Zdobędziesz umiejętności do nawiązywania dobrego kontaktu z modelką lub modelem. W e-kursie znajdziesz również odpowiedź na pytanie, z jakiego sprzętu (aparaty, obiektywy, oświetlenie, akcesoria) należy korzystać w fotografii aktu.

 

Sprawdź jak przebiega e-kurs

Tranzyt Deimosa na tle tarczy słonecznej. / Źródło: NASA

Dnia 25 marca 2019 roku większy z księżyców Marsa - Phobos - przysłonił tarczę Słońca. Do rejestracji tego wydarzenia ponownie wykorzystano Mastcam. Księżyc mierzy nieco ponad 11 km, stąd jego wędrówka na tle tarczy Słońca miała nieco inny charakter niż w przypadku Deimosa. NASA zaprezentowała również sekwencję zdjęć ukazujących przesuwanie się cienia księżyca po powierzchni czerwonej planety. Cząsteczki kurzu obecne w atmosferze zadziałały jednak jak ekran, dając specyficzny efekt. 
 
mars
 
Zaćmienie Słońca wywołane przejściem na tle jego tarczy Phobosa. / Źródło: NASA
 
mars
 
Cień Phobosa widoczny z powierzchni Marsa. / Źródło: NASA
 
Poza możliwością obejrzenia spektakularnego zjawiska astronomicznego, naukowcy z NASA wykorzystują zaćmienia i tranzyty księżyców m.in. do pogłębienia wiedzy na temat ich drogi po orbitach. 
 
Poniżej możesz zobaczyć film ukazujący sekwencje zdjęć wykonany podczas wędrówki na tle tarczy słonecznej Deimosa i Phobosa. 

Mars - zobacz zaćmienia Słońca

Wokół tematu:

Tak mógł wyglądać pokryty wodą MarsWszyscy już chyba słyszeli o tym, że na Czerwonej Planecie występowała kiedyś woda. Mars mógł nawet zapewnić dostatecznie przyjazne warunki, by rozkwitło na nim - takie czy inne - życie. Jak wyglądałby wtedy nasz bliski sąsiad? Na to pytanie stara się odpowied... więcej

 

Fantastyczne czarno-białe zdjęcia MarsaAmerykańska naukowo-telekomunikacyjna sonda kosmiczna, wystrzelona przez NASA w kierunku Marsa, Mars Reconnaissance Orbiter jest jednym z najbardziej pożądanych fotografów. Czarno-białe zdjęcia z teleskopu HiRISE na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter został... więcej

 

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Viking 1 – Marsjańska twarzGdy w 1976 roku sonda Viking 1 zbliżyła się do Marsa na tyle, aby móc rozpocząć obrazowanie jego powierzchni, nikt nie przewidywał, że wykona zdjęcie, które zszokuje opinię publiczną i stanie się przyczyną ekscytacji zwolenników teorii spiskowych na całym świe... więcej

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Warte uwagiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Alleluja, Alleluja... Wielkanocny Gucio Wielkanocny Baks WIelkanocna Bejli Przestrzeń Wiosna II Wesołych Świąt