Cytat dnia dla fotografa

Cytat dnia dla fotografa

W zdjęciach rodzin najważniejsze są szczegóły. Mimo, że przedstawiają one interesujących ludzi, zielony krajobraz oraz piękne światło, to właśnie detale tych obrazów dostarczają nam wskazówek, pozwalających na zrozumienie subtelnego ducha dzieła.

Moje fotografie to wołanie o to, byśmy spojrzeli głębiej niż to zazwyczaj robimy i odkryli złożoną część naszej osobowości, której normalnie nie zauważamy.


Lydia Panas, amerykańska fotografka w jednym kadrze potrafi zawrzeć całą głębię ludzkiej intymności, potrafi stworzyć portret, na widok którego widzowi przechodzą ciarki po plecach. 

W Polsce popularne powiedzenie mówi, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Patrząc na prace Lydii Panas aż chce się je sparafrazować – bo prace Amerykanki sprawiają wrażenie, jakby w jednym kadrze zawierały całą prawdę o naturze każdej z pozujących rodzin – i w tym kontekście nasze powiedzonko może nabrać zupełnie nowego znaczenia. Wstrząsająca jest ta refleksja, tak jak głębokie wrażenie robią same zdjęcia. Podobno artystka chciała w ten sposób przełamać fałsz tradycyjnych zdjęć rodzinnych, na których wszyscy się do siebie uśmiechają, niezależnie od tego, czy łączą ich jakieś złe lub dobre emocje. Poza tym – jak sama wspomina – dzieciństwo spędziła jakby zawieszona pomiędzy dwoma kulturami (jej rodzice pochodzą z Grecji, są emigrantami), co też wpłynęło na to, jak patrzy na świat, a szczególnie na relacji miedzy ludźmi. 

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem