5 października 2016, 21:42
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3800 razy

Cytat dnia dla fotografa

Cytat dnia dla fotografa

Fotografuję rodzinę nie po to, żeby tworzyć album wspomnień, pamiątkę. Chcę w ten sposób uchwycić swego rodzaju mitologię. Chcę tworzyć fotografie, które będą wyglądać realistycznie, jednak wiele z nich jest wymyślonych. Są hybrydami, znajdującymi się gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

Larry Sultan. Twórczość fotografa była znana szeroko na świecie, mimo że zawsze nosiła rys, który silnie kojarzył się z "amerykańskim stylem życia". Fotograf umiał uchwycić duszę swoich rodaków poprzez robienie zdjęć najbliższemu otoczeniu.
 
Oczywiście jego rodzina to nie jedyni bohaterowie zdjęć. Artysta najczęściej skupiał się jednak na ludziach wykonujących codzienne, banalne czynności. To, co ważne w twórczości Sultana, to fakt, że jako jeden z pierwszych zaczął fotografować w sposób, który dziś jest "modny" i wykorzystywany przez wielu twórców. Kadry Sultana przypominają zamrożone sceny z teatru, są zimne, jakby sztuczne, upozowane, na niektórych ludzie przypominają bardziej woskowe manekiny niż żywe organizmy. Taki sposób patrzenia na otoczenie, pozornie jakby odhumanizowany, wręcz bezduszny, ma swój cel. Sultan nie był dokumentalistą i nie chodziło mu o zwykłe rejestrowanie świata. Artysta za pomocą zdjęć badał relacje między iluzją a rzeczywistością; chciał – jak sam mówił – prowokować pytania o naturę fotografii, o konstrukcję tego medium i naszego jego odbioru.
[kn_free]
[kn_advert]
 
Najbardziej znanym cyklem Sultana jest Pictures from Home, wydany po raz pierwszy w 1992 roku. To zdjęcia, które artysta robił swoim rodzicom od czasu, gdy jego ojciec przeszedł na emeryturę (był wiceprezesem firmy Schick Safety Razor).
 
Kolejny znany projekt Sultana to The Valley – cykl zdjęć robionych w San Francisco Valley, na ulicach, osiedlach, w ogródkach, w domach i przestrzeniach publicznych – portrety mieszkańców tego zakątka USA.
 
Wszystkie zdjęcia fotografa wpisują się w znaczący w amerykańskiej sztuce nurt eksploracji lokalnej kultury, mentalności, sposobu bycia. Jednak Sultan nie koncentrował się tylko na samych sprawach społecznych. W swoich zdjęciach zawarł też refleksję na temat natury medium, którym się posługiwał. To chyba właśnie dzięki temu przez 35 lat swojej pracy tak często udawało mu się dokonywać przejmującej analizy "amerykańskiej mitologii".
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
Fot. Larry Sultan
 
 

 www.swiatobrazu.pl