Pierwsze zdjęcie czarnej dziury w historii

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury w historii

NASA opublikowała obraz, który z pewnością przejdzie do historii. Po raz pierwszy naukowcom udało się zrobić zdjęcie czarnej dziury i jej otoczenia. Obraz zmienia postrzeganie wszechświata i jest zapowiedzią nowej ery w astrofizyce. Wizerunek czarnej dziury jest tak samo ważnym obrazem dla astronomii jak Głębokie Pole Hubble’a czy Blada błękitna kropka (zdjęcie wykonane przez sondę Voyager w momencie wyruszania w podróż poza granicę Układu Słonecznego).Czarną dziurę udało się zarejestrować dzięki stworzeniu międzynarodowej sieci radioteleskopów o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT). Opublikowane zdjęcie przedstawia czarną dziurę zlokalizowaną w centrum galaktyki M87, zarysowanej przez emisję gorącego gazu wirującego wokół niej pod wpływem ogromnej siły grawitacji obecnej w pobliżu horyzontu zdarzeń. Obiekt znajduje się około 55 mln lat świetlnych od Ziemi. Ta czarna dziura ma masę 6,5 mld razy większą niż Słońce. Do zrealizowania tego projektu wykorzystano osiem naziemnych teleskopów, które po połączeniu zadziałały tak, jakby były jednym wielkim teleskopem o rozmiarach całej Ziemi.
 
"Wiele lat temu wydawało się, iż zarejestrowanie czarnej dziury wymaga stworzenie ogromnego, pojedynczego teleskopu. Okazało się, że do zrealizowania tego zadania należy połączyć siły kilku instrumentów" - powiedział Paul Hertz, dyrektor działu astrofizyki w NASA. Skoordynowanie instrumentów było jednak niezwykle dużym wyzwaniem, które wymagało wykorzystania skomplikowanych technologii i algorytmów. 
 
Czarna dziura była obserwowana przy użyciu różnych długości fali światła. Aparatura rejestrowała m.in. promieniowanie rentgenowskie i gamma. Zebrane dane nie posłużą jedynie do stworzenia zaprezentowanego, pierwszego zdjęcia czarnej dziury, lecz pomogą w poznawaniu natury tych przedziwnych obiektów. Biorąc pod uwagę ogrom danych, które udało się zgromadzić w trakcie tego projektu, kolejne lata ponownie przyniosą zaskakujące odkrycia. 

Czarna dziura - zobacz pierwsze zdjęcie w historii

czarna dziura

Źródło NASA

Reklama

Filmowanie aparatem i edycja wideo


Filmowanie aparatem fotograficznym ma pewne zalety, których kamery wideo i filmowe nie są w stanie zaoferować bez zainwestowania naprawdę poważnych kwot pieniędzy.

 

W e-kursie omawiamy zarówno kwestie sprzętowe (wybór aparatu, obiektywu, akcesoriów) i techniczne (formaty zapisów obrazu filmowego itp.) jak i warsztatowe oraz artystyczne. Następnie przechodzimy do edycji wideo ponieważ film nagrany aparatem jest tak naprawdę tylko surowcem..

 

 

Sprawdź szczegóły

czarna dziura

Źródło: NASA

czarna dziura

Źródło: NASA

Autor: Mikołaj Konkiewicz


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 6

Sprawdź inne artykuły z kategorii: AktualnościKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Obwodnica Augustowa Rospuda Rospuda Rospuda Zalew Arkadia Czarna Hańcza Alleluja, Alleluja...