Czarno-biały świat, czyli o konwersji zdjęć b&w

Czarno-biały świat, czyli o konwersji zdjęć b&w

Na temat wad i zalet fotografii czarno-białej w stosunku do fotografii kolorowej napisano niejedną książkę i przedyskutowano wiele godzin, nie jest więc moim zamiarem przekonywanie lub zniechęcanie was do tej formy fotografii. To już kwestia gustu, a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje. Chciałbym natomiast podzielić się z wami wiedzą na temat technik konwersji fotografii kolorowej do czarno-białej i ogólnymi uwagami dotyczącymi każdej z nich. Chociaż będę posługiwał się w przykładach programem Adobe Photoshop większość z prezentowanych metod jest dostępna również w innych programach graficznych. Celowo nie podaję „aptekarskich” wartości ustawień czy gotowych „recept na sukces” gdyż każde zdjęcie wymaga indywidualnego podejścia.

Cel - pal


Odradzam popadanie w skrajność i konwersję wszystkich zdjęć kolorowych do czarno-białych bo „tak jest artystycznie” czy „dojrzale”. Niestety, co jakiś czas spotykam się z taką opinią, co gorsza nieraz bezmyślnie powielaną przez osoby z naszego środowiska. Pamiętajcie zatem – tak, fotografia czarno-biała jest słusznym środkiem wyrazu pod warunkiem, że świadomie, już naciskając spust migawki dążymy do osiągnięcia założonego celu, a nie ratujemy w ten sposób zdjęcie ze złym balansem bieli czy zbyt zaszumione. Przydaje się przy tym wiedza na temat tego jak nasz mózg analizuje zdjęcia – jednakże to temat bardzo obszerny i na osobny artykuł. W dużym uproszczeniu - brak koloru powoduje, że mózg odbiorcy podświadomie silniej odbiera fakturę, kształt, grę światłocieni, a nawet walory kompozycyjne.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem