Czarny krzem - niezwykłe okrycie naukowców, które może zrewolucjonizować fotografię cyfrową

Czarny krzem - niezwykłe okrycie naukowców, które może zrewolucjonizować fotografię cyfrową

Istnieje na Ziemi pewien wyjątkowy pierwiastek, który powszechnością występowania ustępuje jedynie tlenowi i któremu zawdzięczamy więcej niż mogłoby nam się wydawać. Po raz pierwszy jego wyjątkowe właściwości odkryli nasi praprzodkowie, otrzymując ogień z krzesanych z jego pomocą iskier. Po zastąpieniu krzesiwami skałkowymi jego popularność osłabła na wiele lat i wykorzystywany był jedynie do produkcji szkła. Od ponad 60 lat jest we wszelkich urządzeniach elektronicznych zawierających choć jedną diodę czy tranzystor. Bez niego nie istniała by współczesna elektronika. O nowym sposobie jego wykorzystania przekonaliśmy się, kiedy świat obiegła wiadomość, że naukowcom udało się stworzyć od 100 do 500 razy bardziej wrażliwy na światło krzem.


Za odkryciem nowego materiału stoi doktor Eric Mazur oraz grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Na zlecenie Army Research Organization przeprowadzali pod koniec lat 90. badania nad reakcjami katalitycznymi, jakie zachodzą na powierzchni metalu. Znudzony pracą nad metalami i obawiający się utraty dofinansowania, podjął decyzję o zmianie kierunku swoich badań. Jak się póżniej okazało, decyzja ta była strzałem w dziesiątkę.

Często bywa tak, że wielkie odkrycia zdarzają się przy okazji różnych eksperymentów. Tak było i tym razem, kiedy grupa naukowców pod przedodnictwem Erica Mazura prowadziła badania nad plastrami krzemowymi. Jednym z elementów tych badań było bombardowanie powierzchni plastra krzemu wiązką lasera o dużej mocy, w obecności znanego z doskonałych właściwości dielektrycznych gazu – sześciofluorku siarki. W efekcie tego działania powierzchnia krzemu stała się czarna. Jej struktura – zobaczyć ją można pod mikroskopem elektronowym – przypomina źdźbła gęstej trawy ukierunkowane prostopadle do płaszczyzny, z której powstała. Aby dowiedzieć się, jakie właściwości ma nowo powstała struktura krzemu, poddano ją licznym badaniom i analizom. Wyniki, jakie uzyskano, okazały się zakakujące. W ten oto nieskomplikowany sposób udało się uzyskać światłoczułą płytkę krzemową, która jest zdolna absorbować dwukrotnie więcej światła widzialnego niż stosowane dzisiaj.

Jak podkreśla Eric Mazur – jeśli nowy typ matryc światłoczułych będzie produkowany w oparciu o istniejące już metody, a producenci urządzeń nie będą sztucznie podbijać cen, to pozostaną one na obecnym poziomie. Prognozy dotyczące zastosowania nowego rodzaju matryc, jak widać, są optymistyczne i w najbliższych latach możemy spodziewać się ich upowszechnienia.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem