Czy fotograf sprzedający regularnie prawa do zdjęć może zostać uznany za prowadzącego działalność gospodarczą?

Czy fotograf sprzedający regularnie prawa do zdjęć może zostać uznany za prowadzącego działalność gospodarczą?

W ostatnich tygodniach osoby wykazujące aktywność gospodarczą angażuje temat tzw. testu przedsiębiorcy - fiskus, który doszedł do wniosku, że zbyt wiele osób korzysta z dobrodziejstwa podatku jednolitego 19%, wymykając się w ten sposób podatkowej gilotynie, chciał stworzyć instrument, za pomocą którego wykazałby, iż osoby wykonujące usługi dla jednego zamawiającego nie prowadzą w istocie działalności gospodarczej. Temat, z powodu kontrowersji politycznych jakie się wokół niego pojawiły jest na razie wyciszany, ale pewnie po wyborach w jakiejś formie wróci. Tymczasem, bez rozgłosu, przy wykorzystaniu niejednoznaczności przepisów, toczy się proces odwrotny - uznawania za przedsiębiorców tych, którzy wcale nimi nie chcą być.


Sądy administracyjne zasypane są sprawami, w których rozstrzygają, czy osoba, która kupiła dla siebie, uzbroiła a następnie sprzedała działkę budowlaną (ponieważ się przeprowadza) to już deweloper, jak twierdzi fiskus, czy też nie? Czy kolekcjoner, który zmienił zainteresowania i wyprzedaje kolekcję na aukcji w Internecie to rekin biznesu, czy tylko zwykły obywatel? Nieszczęśnikom, którzy zostaną uznani za prowadzących działalność w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym lub podatku od towarów i usług (w tych ustawach zupełnie inaczej rozstrzyga się, kto prowadzi działalność) pozostaje wyłącznie sąd administracyjny.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem