Czy łazik Curiosity sfotografował na Marsie ślady życia?

Czy łazik Curiosity sfotografował na Marsie ślady życia?

Zdjęcia przesyłane przez łazik Curiosity na początku tego roku rozpalają wyobraźnię nie tylko naukowców, ale i wszystkich zainteresowanych egzobiologią. Struktury skalne zarejestrowane przez instrument badawczy mogą sugerować pochodzenie związane z organizmami żywymi. Czy w takim razie robot natrafił na pierwsze ślady życia na Marsie?


Owalny kształt sfotografowanych obiektów przywodzi silnie na myśl ziemskie skamieniałości, w szczególności tzw. skamieniałości śladowe. Do tej specyficznej grupy należą wszystkie ślady życia organizmu odciśnięte w skale – m.in. tropy, ślady odpoczynku, żerowania, w tym także odchody. Możliwość, że widoczne na zdjęciu formacje o szerokości około jednego milimetra i długości poniżej pół centymetra są taką właśnie pozostałością po bytowaniu marsjańskich stworzeń jest niezwykle pociągająca. Nie są to jednak struktury, które można by porównywać do najbardziej spektakularnych śladów pozostawionych przez prehistoryczne dinozaury lub istoty inteligentne. Odkryte na Czerwonej Planecie formy przypominają raczej pozostałości po pierwszych mięczakach zamieszkujących pradawne ziemskie zbiorniki wodne.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem