9 stycznia 2018, 12:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3701 razy

Czy łazik Curiosity sfotografował na Marsie ślady życia?

Czy łazik Curiosity sfotografował na Marsie ślady życia?

Zdjęcia przesyłane przez łazik Curiosity na początku tego roku rozpalają wyobraźnię nie tylko naukowców, ale i wszystkich zainteresowanych egzobiologią. Struktury skalne zarejestrowane przez instrument badawczy mogą sugerować pochodzenie związane z organizmami żywymi. Czy w takim razie robot natrafił na pierwsze ślady życia na Marsie?

Owalny kształt sfotografowanych obiektów przywodzi silnie na myśl ziemskie skamieniałości, w szczególności tzw. skamieniałości śladowe. Do tej specyficznej grupy należą wszystkie ślady życia organizmu odciśnięte w skale – m.in. tropy, ślady odpoczynku, żerowania, w tym także odchody. Możliwość, że widoczne na zdjęciu formacje o szerokości około jednego milimetra i długości poniżej pół centymetra są taką właśnie pozostałością po bytowaniu marsjańskich stworzeń jest niezwykle pociągająca. Nie są to jednak struktury, które można by porównywać do najbardziej spektakularnych śladów pozostawionych przez prehistoryczne dinozaury lub istoty inteligentne. Odkryte na Czerwonej Planecie formy przypominają raczej pozostałości po pierwszych mięczakach zamieszkujących pradawne ziemskie zbiorniki wodne.

mars

Zdjęcie wykonane 31 grudnia 2017 roku przez łazik Curiosity. / Źródło: NASA

mars

Ziemskie skamieliny gatunku Lockeia / Źródło: Wikimedia Commons

mars

Ziemskie skamieliny Helminthopsis ichnosp. / Źródło: Wikimedia Commons

Czy sfotografowane struktury powstały w czasie, gdy Mars wyglądał tak:

Struktury te zostały dostrzeżone przez naukowców po raz pierwszy w połowie grudnia 2017 roku, gdy łazik wykonywał zdjęcia za pomocą szerokokątnej kamery Mastcam umieszczonej na maszcie. Obiekty te były na tyle intrygujące, że zespół NASA wydał Curiosity polecenie powrotu do tego miejsca i przyjrzeniu się im z bliska za pomocą kamery Chemcam. Dnia 2 stycznia 2018 roku instrument wykonał najdokładniejsze zdjęcie, ukazujące potencjalne skamieliny w całej okazałości.

mars

Źródło: NASA

Niestety naukowcy powstrzymują się od odkorkowania szampana, gdyż istnieje inne, bardziej prawdopodobne wyjaśnienie zagadkowych struktur. Jest nim zjawisko konkrecji, które polega na stopniowym narastaniu minerałów wokół obiektu znajdującego się w skale. Obiektem tym może np. ziarnko piasku. Wyjaśnienie to jest bardziej prawdopodobne głównie z tego powodu, że powstanie skamielin wymaga zaistnienia większej liczby szczególnych warunków – nawet na Ziemi, obfitującej w organizmy żywe, skamieliny występują rzadziej niż zjawisko konkrecji.

[kn_advert]

Niestety łazik nie ma możliwości bardziej dokładnego zbadania obiektów, stąd analiza może opierać się jedynie na fotografiach. Na tę chwilę naukowcy NASA skłaniają się ku wyjaśnieniu związanym z konkrecją. Nie pozostaje nic innego niż śledzić dalsze odkrycia Curiosity, które być może pozwolą na ostateczne rozwiązanie zagadki.

Poniżej można znaleźć więcej ciekawych zdjęć z Marsa:

Źródło: NASA



www.swiatobrazu.pl