19 lutego 2010, 22:26
Autor:
czytano: 5299 razy

Dalajlama i Barack Obama - oficjalne zdjęcie powodem krytyki ze strony Associated Press

Dalajlama i Barack Obama - oficjalne zdjęcie powodem krytyki ze strony Associated Press

Dalajlama i Barack Obama spotkali się 18 lutego w Waszyngtonie; dziennikarze nie mogli jednak wykonać tam zdjęć, gdyż nie zostali na owo spotkanie wpuszczeni. Dlatego w odpowiedzi na udostępnienie oficjalnej fotografii autorstwa prezydenckiego fotografa Associated Press zganiła Biały Dom za to ograniczenie, oraz za "karmienie prasy PRowymi obrazkami" - i zapowiedziała bojkot.

Na fotografii, której autorem jest Pete Souza, Dalajlama i prezydent Barack Obama siedzą w słynnym Map Room w Białym Domu. To jedyne oficjalne zdjęcie z tej wizyty udostępnione mediom, a także zamieszczone na oficjalnym blogu prezydenckiej siedziby.

 

konflikt powód fotografia krytykować być oficjalny zdjęcie lama biały

Fakt, że niezależne media nie zostały wpuszczone na rozmowy na tyle zirytował organizację prasową Associated Press, że jej przedstawiciele wystosowali na oficjalnym koncie na Facebooku oświadczenie, że nie zamierzają w żaden sposób rozpowszechniać zdjęcia. Motywowane jest to faktem, że w oczach AP fotografia ta jest "wizualnym odpowiednikiem bycia karmionym na siłę tekstem pisanym pod dyktando przez firmę PRową lub urzędnika".

Associated Press ustami Santiago Lyona odniosła się ze zrozumieniem do dążenia przez Biały Dom do ograniczenia doniesień, ze względu na napięte stosunki z Chinami, oraz otwartą wrogość oficjeli Chińskiej Republiki Ludowej do osoby Dalajlamy. Organizacja podkreśliła jednocześnie, że nie zaakceptuje wymuszenia korzystania z oficjalnych materiałów tego typu; jak to określił Lyon: 

"Dostęp do działań publicznych prezydenta Stanów Zjednoczonych jest niezbywalnym prawem mediów. Kontrola rządu nad doniesieniami prasowymi jest niedopuszczalna w społeczeństwach miłujących wolność i demokrację. Dlatego właśnie nie zamierzamy dystrybuować oficjalnych fotografii z wydarzeń, które powinny były być dostępne dla prasy". Całość oświadczenia dostępna jest na tej stronie.

Inne agencje, które dołączyły do bojkotu to: Agence France-Presse, Getty Images i Reuters.

 

 

 

ŹródłoPDNPulse

 www.swiatobrazu.pl