28 lutego 2017, 15:54
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4578 razy

Depresja na zdjęciach Cheeky Ingelosi

Depresja na zdjęciach Cheeky Ingelosi

Janelia Mould jest fotografką z RPA posługującą się pseudonimem Cheeky Ingelosi. Swój najnowszy cykl zdjęć, zatytułowany "Melancholia – dziewczyna, której na imię depresja", poświęciła właśnie tej poważnej chorobie. Intencją artystki było zapewnienie widzowi możliwości poznania emocji osób chorujących na depresję.

Zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (DSM-IV-TR), depresję melancholiczną (inaczej zwaną typową) charakteryzują takie objawy jak: znaczne obniżenie nastroju, anhedonia, utrata masy ciała, poczucie winy, pobudzenie lub zahamowanie psychoruchowe, gorszy nastrój w godzinach porannych, przedwczesne budzenie się.
[kn_free]
 
"Postać w tej serii zdjęć nie ma twarzy, a czasem brakuje jej kończyn. Po pierwsze dlatego, żeby ktoś, kto cierpiał lub cierpi, mógł się z nią identyfikować. A po drugie – aby skupić uwagę widza na uczuciach często doświadczanych przez osoby chore na depresję, takich jak pustka i beznadzieja. Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań na depresję wzrasta i prawdopodobnie już w 2030 roku będzie to najczęściej występujące zaburzenie na świecie. Dlatego tak ważne jest podejmowanie tego tematu. Wielu z nas nie ma świadomości, czym naprawdę jest depresja. Nie zdajemy sobie również sprawy, jakie symptomy świadczą o chorobie, i właśnie o tym i po to są moje fotografie" – mówi Janelia Mould.
[kn_advert]
 
Janelia Mould fotografii uczyła się sama, jej zdjęcia określane są przede wszystkim jako surrealistyczne i dziwaczne. Uwielbia zbieranie staroci, które często pojawiają się w jej kadrach, sprawiając wrażenie, jakby fotografie pochodziły z innej, zapomnianej już epoki.
 
Warto wspomnieć, że w tej chwili na depresję cierpi około 8 milionów Polaków. W latach 2013–2014 odnotowano blisko 6 tysięcy prób samobójczych rocznie osób cierpiących na tę chorobę. 
 
 
 
 
 
 
 
 


www.swiatobrazu.pl