Dita Pepe -15-letni projekt fotograficzny kobiety o wielu twarzach

Dita Pepe -15-letni projekt fotograficzny kobiety o wielu twarzach

Czeska fotografka, Dita Pepe najczęściej robi zdjęcia samej sobie. Ten pomysł nie jest jednak wynikiem samouwielbienia, a chęci pokazania, jak może zmienić się nasza tożsamość w zderzeniu z innymi ludźmi. Zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych na przestrzeni 15 lat - od roku 1999 powstało około 100 zdjęć zebranych razem w monografii zatytułowanej "Dita Pepe. Autoportrety", która pojawi się na rynku w październiku 2014 roku.


"Dita Pepe to kobieta o wielu twarzach. Pewna siebie małżonka bogatego przedsiębiorcy, prosta wiejska kobieta w chustce i kwiecistym płaszczu, siedząca z podobnie ubraną babcią w domu spokojnej starości, czy też matka licznej rodziny cygańskiej bądź umizgująca się kolekcjonerka porcelany, albo też jedna z dwóch sportsmenek śmiale eksponujących swoje muskularne ciała w strojach kąpielowych. Może być córką, wnuczką, siostrą czy też przyjaciółką wielu kobiet. Matką wielu dzieci. Kameleonem...?" - piszą o pracach Pepe kuratorzy wystaw.

Pepe, która urodziła się w Ostrawie w 1973 roku, jest zaliczana do tego pokolenia fotografów, które już nie ma na plecach bagażu życia w komunistycznym kraju, które czuje się o wiele bardziej związane z Zachodem, z tamtejszą estetyką i sposobem myślenia. Artystka mówi, że fotografia jest dla niej formą terapii, nie jest to jednak terapia lecząca ze złych wspomnień z przeszłości (jak to często ma miejsce w przypadku życia w komunizmie), a terapia potrzebna do poradzenia sobie z teraźniejszością i przyszłością. Taką właśnie formą "leczenia" jest seria Autoportrety, w której to Dita Pepe wciela się w role najróżniejszych kobiet i fotografuje się w parach z mężczyznami (czasem też z dziećmi). Tworzy związki, które choć nie są prawdziwe, mogłyby się zdarzyć i w ten sposób pokazuje, jak zmienia się tożsamość każdego człowieka w momencie, gdy wchodzi w relacje z innymi.

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem