Zdumiewające długie ekspozycje odkrywają na niebie roje samolotów

Zdumiewające długie ekspozycje odkrywają na niebie roje samolotów

Już od czasów szkoły średniej fotograf Pete Maueny uwielbiał obserwować oszałamiające wzory, jakie samoloty tworzą na niebie podczas nocnych startów i lądowań. Jako nastolatek oglądał maszyny, okrążające Manhattan i lubił sobie w trakcie tego wyobrażać ich trajektorie i sposób, w jaki mogą się przecinać. Chociaż przez wiele lat zdobywał doświadczenie podczas nocnego fotografowania, to dopiero gdy przyszło mu rejestrować robaczki świętojańskie, to przypomniał sobie o tej dawnej fascynacji. W trakcie realizowania fotografii owadów zdał sobie sprawę, że może wykorzystać ten sposób obrazowania oparty o długie ekspozycje do stworzenia zdjęć rojów samolotów krążących nad miastami.


"Podobnie jak robaczki świętojańskie samoloty stanowią zaawansowane systemy, które w niezawodny sposób osiągają ten sam cel" - powiedział autor fotografii w rozmowie z magazynem Collosal. "Chaos i forma stanowią efekt ich ruchu, nic nie dzieje się w tym samym miejscu, nawet jeśli różnica nie zawsze jest widoczna. Każda fotografia stanowi tajemnicę i z radością odkrywam, iż moment ujawnienia się obrazu przypomina chwile oczekiwania na ujawnienie się fotografii w tradycyjnej ciemni. To coś czego mi brakowało w cyfrowej rzeczywistości". 
 
Jego zdjęcia prezentują skomplikowane układy rojów światła, które rozpalają nocne niebo. W wyjątkowy sposób nakładają się na tło stworzone przez nocne niebo, które wypełnia dodatkowo fotografie śladami ruchu gwiazd lub pojedynczymi punktami świetlnymi wzmacniającymi oddziaływanie zdjęć. 

Długa ekspozycja pozwala zarejestrować ślady świetlne samolotów

długa ekspozycja


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem