8 stycznia 2010, 15:21
Autor: Anna Cymer
czytano: 2957 razy

Dni Fotografii w Sosnowcu

Dni Fotografii w Sosnowcu

Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki na wa dni zamieni się w centrum fotografii. Przez dwa dni, 12 i 13 stycznia odbędą się tam Dni Fotografii - cykl spotkań i konsultacji dla miłośników zdjęć.

Program Dni Fotografii w Sosonowcu:

12 stycznia (wtorek)

o godz. 16.00 -17.30
„Prehistoria i wczesna historia fotografii."  Wykład połączony z prezentacją zdjęć poprowadzi Witold Englender

o godz. 17.30 – 19.00 
„Dokument i kreacja w polskiej fotografii artystycznej po II wojnie światowej.”  Wykład połączony z prezentacją zdjęć poprowadzi Zbigniew Podsiadło.
Wstęp wolny!!!

13 stycznia (środa)

o godz. 17.00 – 19.00 
Konsultacje fotograficzne.

Katarzyna Łata-Wrona, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF oraz Zbigniew Podsiadło, prezes Okręgu Górskiego ZPAF będą służyć uczestnikom obiektywnym spojrzeniem i radą. Zachęcamy każdego fotografującego (amatora i profesjonalistę) do przyniesienia własnych zdjęć, aby z naszymi ekspertami na ich temat porozmawiać. Mamy nadzieję, że będzie to wyjątkowa okazja do skorzystania z bogatego doświadczenia zaproszonych gości, ale także możliwość skonfrontowania własnej twórczości fotograficznej z pracami innych uczestników. W trakcie konsultacji zostaną wybrane najlepsze z przyniesionych zdjęć, aby zawisnąćna spontanicznie zaaranżowanej jednodniowej wystawie „Moje spojrzenie” (wszystkie zdjęcia zostaną oddane autorom).

o godz. 17.00 -19.00 
Zwiedzanie autentycznej ciemni fotograficznej pod opieką Grupy Fotograficznej HALO. Prezentacja tradycyjnego procesu wywoływania klisz i naświetlania odbitek. Rozmowa z pasjonatami fotografii o roli technologii w procesie tworzenia.

W trakcie zajęć poczęstunek.                            
Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów


dni fotografii zdjęcie Sosnowiec wystawa fotograficzny fotografia sztuka wykłady spotkania impreza festiwal

Katarzyna Łata-Wrona - urodzona 29 maja 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994-1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1999 roku z fotografii i projektowania graficznego w prac. prof. Tomasza Jury oraz w katedrze grafiki warsztatowej u prof. Stanisława Kluski. Od 2000 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2001 do 2005 roku wiceprezes, a od maja 2005 prezes zarządu ZPAF Okręg Śląski. Od 2001 kurator wystaw tematycznych, autorka projektów typograficznych katalogów do wystaw oraz loga GALERII KATOWICE. Juror konkursów fotograficznych (m.in. Cyberfoto i Śląska Fotografia Prasowa). Autorka wystaw indywidualnych (m.in. w Katowicach, Neuss (Niemcy), Genevieve des Bois (Francja), Ratingen-Hosel (Niemcy), Częstochowie, Tychach, Sosnowcu, Nowym Yorku (USA) i wielu zbiorowych. Prace w zbiorach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.
Kontakt: Katarzyna Łata-Wrona, e-mail: latawrona@tlen.pl

Witold Englender - artysta fotografik (AFIAP), kolekcjoner starej fotografii (zbiór ponad 6000 zdjęć), organizator kilkudziesięciu wystaw i autor wielu felietonów popularyzujących historię fotografii, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (III OFFO – listopad 2009 r.). Udział w konkursach i wystawach ogólnopolskich i  międzynarodowych przyniosło mu 270 akceptacji na 209 wystawach. Zdobył na nich łącznie 13 nagród i 19 wyróznień. Brał udział w ponad 200 wystawach z kraju i za granicą, autor ośmiu wystaw indywidualnych. Był i jest członkiem licznych organizacji fotograficznych i nie tylko:
KrakowskieTowarzystwo Fotograficzne (1964-1972) , Jastrzębski Klub Fotograficzny “Niezależni” (1973 – 2008),  Harcerska Agencja Fotograficzna (1973- 1975, instruktor), Grupa Twórczej A-74 (1974-1979), Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne i (od 2001 r., członek honorowy), Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej (od 2001 r.). Ma na swym koncie liczne tytuły, odzanczenia i nagrody m.in.: w 1992 roku uzyskał tytuł artysty (AFIAP) nadany przez Federation Internationale de l’Art Photographique,  w 1999 otrzymał tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia Twórców – Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, w 2007 r. otrzymał Srebrny Medal “Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, ma jeszcze srebrną odznakę FASFwP. W 2002 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Jastrzębie Zdrój za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za upowszechnianie kultury. Prowadzi liczne wykłady na Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych, prelekcje i pokazy z hisdtorii fotografi i nie tylko. Prowadzi w Jastrzębiu Zdroju, własną niekomercyjną galerię wystawową: Galeria “Ciasna” .           
Kontakt: Witold Englender, e-mail: ciasna@gazeta.pl

Zbigniew Podsiadło - urodził się w 1955 roku na Ziemi Kieleckiej w Borszowicach na Ponidziu, fotografuje od 1974 roku, obecnie mieszka w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF, oraz członek Plenum Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat ważniejszych polskich nagród w dziedzinie fotografii, w tym: Medale i dyplomy Związku Polskich Artystów Fotografików; Medale i dyplomy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Medal 150-lecia Fotografii, Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Liczne sukcesy na światowych salonach i wystawach artystycznych, między innymi: Srebrny medal - FIAP Zagrzeb 1977 r., Brązowy medal - Singapur 1977 r., Wyróżnienie - Rio de Janeiro 1978 r., Srebrny medal - Budapeszt 1978 r., Brązowy Medal - Moskwa 1979 r., Dyplom honorowy - Chiny 1979 r., Druga nagroda - San Francisco 1981 r., Brązowy medal - Berlin 1985 r., oraz wiele innych. W grudniu 2009 r. został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ". Wyróżnienie to otrzymał za dotychczasowy dorobek artystyczny oraz aktualną aktywność twórczą.
Kontakt: Zbigniew Podsiadło, e-mail: zpodsiadlo@poczta.onet.pl


INFORMACJE O WYSTAWACH
Dni Fotografii
Autor
Wystawa czynna od12 stycznia 2010, 00:00
Wystawa czynna do13 stycznia 2010, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki, Sosnowiec, ul. Zamkowa 2, www.zameksielecki.pl


www.swiatobrazu.pl