Do poczytania: Estetyka fotografii. Strata i zysk

Do poczytania: Estetyka fotografii. Strata i zysk

Od kilku lat polski rynek wydawniczy powoli wzbogaca się w coraz lepsze pozycje poświęcone fotografii. I nie mam tu na myśli kolejnych poradników „Jak prostą cyfrówką robić fajne zdjęcie”, a prace, które tę sztukę traktują nieco bardziej poważnie. Do grona wydawnictw, uszczęśliwiających ambitnych wielbicieli fotografii dołączył właśnie krakowski Universitas.


Fotografia to dziwna sztuka, nietypowa. Dość młoda (w końcu narodzona w I połowie XIX wieku), ciągle właściwie nie opisana. Bo robić zdjęcia, oglądać wystawy, znać nazwiska klasyków to jedno, zaś zastanowić się nad teorią tej sztuki, próba ujęcia jej głównych cech, zasad, którymi się kieruje, które ją charakteryzują – to drugie. Rzeźba czy malarstwo posiadają swoich wybitnych teoretyków, którzy zbadali od „filozoficznej” strony zakamarki tej sztuki, usystematyzowali jej estetykę, stworzyli narzędzia i metodologię, ułatwiające dalsze badania.
Fotografia tego nie ma. Właściwie ciągle zdarza się, że badacze zdjęć muszą walczyć o uznanie ich badaczami sztuki – bo nie zawsze za takich są uznawani. Teoria fotografii, nauka, zajmująca się jej estetyką dopiero się rodzi, nie ma wciąż swojego zasłuóznego grona badaczy.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem