2 listopada 2008, 12:57
Autor: Anna Cymer
czytano: 4240 razy

Do poczytania (i pooglądania): „Zawsze blisko. Fotografie prasowe Stanisława Jakubowskiego”

Do poczytania (i pooglądania): „Zawsze blisko. Fotografie prasowe Stanisława Jakubowskiego”

„Zawsze blisko. Fotografie prasowe Stanisława Jakubowskiego” to drugi z albumów, wydanych ostatnio przez Muzeum w Gliwicach. Jest to zbiór fotoreportaży m.in. ze Śląska.

Każdemu na dźwięk słowa „fotografia” natychmiast nasuwa się inne skojarzenie. Jeden pomyśli zaraz o rodzinnych zdjęciach, które wzbudzają w nim zawsze miłe wspomnienia. Ktoś inny przypomni sobie serię portretów, które kiedyś widział, a które wywarły na nim ogromne wrażenie.
Dla mnie pierwszym skojarzeniem ze słowem „fotografia” są zdjęcia prasowe. Jako wychowana w domu, w którym zawsze było mnóstwo gazet, od dzieciństwa byłam oswojona z fotografiami opowiadającymi o świecie. Bo co to jest fotografia prasowa? To przecież nic innego, jak gazetowy tekst bez słów, jak relacja z wydarzenia, w której nie używa się mowy. Dobre zdjęcie prasowe powinno poruszać tak samo jak relacja naocznego świadka, powinno wzbudzać emocje i przybliżać widza do miejsca i do klimatu zdarzenia. I dotyczy to tak samo zdarzeń ważnych, dramatycznych, o randze historycznej, jak i tych najbardziej banalnych. Zdjęcie prasowe musi dotknąć widza – dosłownie, wywołać w nim emocje i pomóc zrozumieć wagę zdarzenia.

Takie właśnie zdjęcia robi Stanisław Jakubowski. A pokazuje to albumik z jego zdjęciami, wydany właśnie przez Muzeum w Gliwicach. Publikacja ukazała się przy okazji Miesiąca Fotografii w Gliwicach, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Utrwalanie”. Fotografie Jakubowskiego odpowiadają temu hasłu w najbardziej prosty i czytelny sposób – utrwalają bowiem ważne wydarzenia ze Śląska.
Stanisław Jakubowski mieszkał w Gliwicach w latach 1946-1977, był też członkiem Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. A jako ze zawsze najbliższa była mu fotografia, nazywana prasową, pojawiał się z aparatem w ważnych dla Śląska miejscach i chwilach. Albumik pokazuje zaledwie ułamek dorobku fotografa, jest raczej tylko zachętą do dalszego poznawania jego prac, znajdują się w nim bowiem tylko fragmenty fotoreportaży lub pojedyncze zdjęcia, wybrane z ogromnego archiwum twórcy.
Jak piszą twórcy albumu:
Stanisław Jakubowski jest autorem wielu znanych z prasy fotografii z wydarzeń politycznych, społecznych, czy sportowych. Dokumentował m.in. takie wydarzenia jak wspomniana akcja ratunkowa w kopalni „Generał Zawadzki”, ratowanie górnika Alojzego Piontka uwięzionego w kopalnianym chodniku przez 158 godzin, pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożar lasów w Rudach Raciborskich, pierwszy przeszczep serca wykonany przez zespół prof. Zbigniewa Religi, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1974 r., czy wydarzenia z okresu strajków na Śląsku w 1980 r.

Przykładem, który w szczególnie jasny sposób udowadnia umiejętność opowiedzenia o zdarzeniu za pomocą zdjęć, jest zamieszczony w albumie fragment fotoreportażu o akcji ratunkowej wydobycia spod ziemi górnika, Alojzego Piontka. Każdy chyba niegdyś słyszał historię tego człowieka – zasypany w wyniku wypadku w kopalni, Piontek przeżył pod ziemią prawie tydzień. Do dziś to zdarzenie uznawane jest za graniczące z cudem, często przy okazji wypadków w kopalniach się je przywołuje. Jakubowski był z aparatem w chwili, gdy ratownicy wynieśli Piontka na powierzchnię. Był przy nim w szpitalu, był, gdy górnik zaczął zdrowieć. W albumie zamieszczono tylko kilka fotografii z tej opowieści, ale i tak, choć od tamtych wydarzeń minęło prawie 40 lat, do dziś wywołują gęsią skórkę i nadal pozwalają uświadomić sobie, jak przejmujące to musiały być chwile.
Bo to właśnie jest dowód na jakość fotografii prasowej – jeśli zdjęcie jest dobre, nawet dziesiątki lat później pozostaje ważne i nawet w kolejnych pokoleniach odbiorców wywołuje emocje.

„Zawsze blisko. Fotografie prasowe Stanisława Jakubowskiego”, praca zbiorowa
redakcja katalogu: Anna Kwiecień, Marcin Gołaszewski
autorzy tekstów: Anna Kwiecień, Leszek Jodliński
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
Wydanie pierwsze, Gliwice 2008
format 20 x 20 cm, okładka miękka, 48 stron, reprodukcje fotografii
Cena: 17,00 złwww.swiatobrazu.pl