Do poczytania: Tribute to Susan Sontag

Do poczytania: Tribute to Susan Sontag

Nakładem wydawnictwa f5 ukazał się właśnie zbiór esejów ?Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag?, związanych ze współczesną recepcją jednej z najważniejszych teorii na temat fotografii, czyli myśli zawartych w tomie ?O fotografii? Susan Sontag.


?Wszystko zaczęło się od jednego eseju o niektórych estetycznych i moralnych problemach, wynikających ze wszechobecności utrwalonych fotograficznie obrazów. Ale im więcej myślałam o tym, czym są fotografie, tym bardziej sugestywnie jawiły się w mojej wyobraźni. Pierwszy esej doprowadził więc do napisania następnego i tak dalej, aż ? ku mojemu zaskoczeniu ? powstała cała seria poświęconych znaczeniu i karierze fotografii. Argumenty, które przedstawiłam w pierwszym szkicu i rozwijałam w następnych, mogły doczekać się rekapitulacji i bardziej teoretycznego rozwinięcia oraz pointy? ? te skromne słowa, które Sontag napisała w 1977 roku na temat swojego zbioru ?O fotografii? nie oddają tego, jak ogromną wartością stała się ta książka i ja duży wpływ wywarła na myślenie o fotografii na całym świecie.
(?)
?Ten zbiór ma być swoistą spłatą długu i złożeniem hołdu Autorce, której wszyscy zajmujący się fotografią zawdzięczamy inspirację (?), ale także radość czerpaną z kontaktu z niezwykłym tekstem, jakim jest książka ?O fotografii? ? piszą we wstępie do tomu ?Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag? jej redaktorzy, Tomasz Ferenc i Kazimierz Kowalewicz. Jak mówił Ferenc podczas spotkania na temat książki w ramach łódzkiego FotoFestiwalu, celem zbioru nie jest zdekonstruowanie czy zburzenie dorobku Sontag, lecz raczej jego uwspółcześnienie. Dlatego też redaktorzy do napisania tekstów zaprosili osoby obecnie zajmujące się fotografią z różnych punktów widzenia ? kuratora, krytyka, historyka, socjologa, psychologa ? w efekcie powstał zbiór tekstów, gdzie obok prac akademickich pojawiły się refleksje bardzo osobiste. Celem było stworzenie książki ciekawej, a nie na naukowej.
(?)
Wiele jest tematów, które poruszają autorzy esejów w tomie ?Interpretując fotografię. Śladami Susan Sontag?. Ich ambicją nie jest obalenie koncepcji Amerykanki, nie są też pisane ?na kolanach?. Sontag jest jedną z wąskiego grona osób, która refleksję na temat fotografii poszerzyły poza obręb techniki czy sztuki, włączając do niej socjologię, psychologię, nawet nauki polityczne. Dziś każdy, kto podejmuje się pisania o fotografii nie może nie uwzględnić tego, co ponad 30 lat temu napisała Sontag. Tom, który dostajemy teraz do rąk jest tylko jednym z na to dowodów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem