22 października 2015, 10:25
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3333 razy

Dobry fotograf musi czytać twarz jak książkę - Gisele Freund

Dobry fotograf musi czytać twarz jak  książkę - Gisele Freund

"Dobry fotograf musi czytać twarz jak książkę, musi wyłapać wszystko to, co znajduje się między wersami, musi czuć i rozumieć formę, aby oddać jej ducha poprzez światło i cień. Zbliżyć do siebie ludzi – to dla mnie najwartościowsze zadanie fotografii" – pisała Gisèle Freund (1908 – 2000), jedna z najciekawszych fotografek XX wieku, autorka ikonicznych portretów pisarzy, poetów i artystów ubiegłego stulecia. Zrealizowana w 2014 roku w Berlinie wystawa "Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety" będzie mieć w Krakowie swoją drugą odsłonę. W Gmachu Głównym MNK zobaczymy 280 barwnych i czarno-białych fotografii, w tym portrety artystów XX wieku.

280 barwnych i czarno-białych fotografii Gisèle Freund układa się w 14 rozdziałów. Punkt centralny to portrety osobowości świata literatury - wśród nich są André Malraux i delegaci na Pierwszy Międzynarodowy Kongres Pisarzy w Obronie Kultury w Paryżu, w 1935 roku, Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, James Joyce, Vladimir Nabokov, Virginia i Leonard Woolf, André Breton, Pablo Neruda. Po raz pierwszy można zobaczyć zdjęcia Waltera Benjamina wykonane przez Gisèle Freund, uzupełnione w tym rozdziale wystawy o faksymile listów wymienianych przez tych dwoje paryskich emigrantów oraz inne wybrane dokumenty z Archiwum Waltera Benjamina w Akademii der Künste. Kolejne rozdziały poświęcone zostały m.in. reportażom: z paryskiej biblioteki, z 1937 roku i wykonanym w 1950 roku, do dzisiaj fascynującym ujęciom Evy Peron, które wywołały dyplomatyczny skandal.

[kn_advert]

Gisèle Freund urodziła się w 1908 roku w Berlinie. Studiowała socjologię  na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem u takich sław jak Karl Mannheim i Theodor Adorno. W 1931 roku wyjechała do Paryża, by pisać doktorat. Gdy w 1933 roku Hitler przejął władzę w Niemczech, z uwagi na swoje żydowskie pochodzenie  Gisèle Freund zdecydowała się zostać we Francji. Tam spotkała Adrienne Monnier, wydawczynię i właścicielkę legendarnej księgarni Maison des Amis des Livres, wokół której w latach 20. i 30. XX wieku skupiała się francuska literacka awangarda. Dzięki przyjaźni z Monnier, Freund poznała i sfotografowała najważniejszych pisarzy ubiegłego stulecia. W 1940 roku, gdy Niemcy zajęli  Paryż, fotografka uciekła na południe Francji, a później, dzięki pomocy argentyńskiej pisarki Victorii Ocampo, udało jej się przedostać do Ameryki Południowej. Tam pozowali jej do zdjęć wybitni poeci, José Luis Borges i Pablo Neruda, natomiast w Meksyku, gdzie mieszkała przez pewien czas, zaprzyjaźniła się z artystami Fridą Kahlo i Diego Riverą. Po zakończeniu wojny fotografka wróciła do Francji , gdzie nadal zajmowała się portretowaniem twórców.

Eva Perón, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

Virginia Woolf, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

Samuel Beckett, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

Walter Benjamin, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

Jean-Paul Sartre, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

James Joyce, fot. Gisèle Freund (© bpk / IMEC, Fonds MCC / Gisèle Freund)

Informacje o wystawach

Tytuł "Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety"
Autor Gisèle Freund
Wystawa czynna od 22 października 2015 r.
Wystawa czynna do 24 stycznia 2016 r.
Miejsce
AL. 3 MAJA 1, 30-062 KRAKÓW GALERIA SZTUKI XX WIEKU, II PIĘTRO

 



www.swiatobrazu.pl