13 maja 2011, 10:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4329 razy

DOM/HOME Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej

DOM/HOME Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej

Do 25 maja 2011 r. w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" oglądać można wystawę fotografii "DOM/HOME" Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej. Na ekspozycji zaprezentowane są fotografie z różnych cykli. Najstarszy z nich zrealizowany w 2003 roku nosi tytuł "1,62 m2 domu", ponadto zobaczyć można także fotografie z cykli: "Hobbyści" - prezentujące wnętrza mieszkalne odzwierciedlające różne ludzkie pasje, "Wozy cyrkowe" ukazująca mobilne domy ludzi, których życie toczy się w drodze, "Cela" – fotograficzny zapis ascetycznych klasztornych wnętrz, "Pokoje panieńskie" - fotografie wykonane w koptyjskiej dzielnicy Kairu, "Imigranci" – cykl który powstał na francuskim blokowisku, "Dom Tymczasowy" – zdjęcia dokumentujące domy w mieście Waranasi, w których Hindusi oczekują na śmierć i nirwanę.

Projekt "DOM" to wieloletni zapis dokumentalny miejsc, które ludzie nazywają domami. Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... I chociaż nie ma na nich ludzi to fotografie mówią o mieszkańcach tych miejsc więcej niż niejeden portret. Sfotografowane wnętrza odzwierciedlają sytuację życiową, zainteresowania, charakter i stanu ducha osób je zamieszkujących. Te piękne i niezwykle intrygujące zdjęcia można studiować bez końca; z satysfakcją znaną być może tylko detektywom rekonstruować w myśli historię każdego z mieszkańców. Antropologiczne z gruntu fotografie Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej mają odświeżającą moc: zmieniają spojrzenie widza na otaczający świat i jego własny, niby tak dobrze znany, dom.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie z różnych cykli. Najstarszy z nich zrealizowany w 2003 roku nosi tytuł "1,62 m2 domu" - co jest odniesieniem do powierzchni pryczy, które była swoistym domem dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych w Nowej Hucie. Zobaczyć można będzie także fotografie z cykli: "Hobbyści" - prezentujące wnętrza mieszkalne odzwierciedlające różne ludzkie pasje, "Wozy cyrkowe" ukazująca mobilne domy ludzi, których życie toczy się w drodze, "Cela" – fotograficzny zapis ascetycznych klasztornych wnętrz, "Pokoje panieńskie" - fotografie wykonane w koptyjskiej dzielnicy Kairu, "Imigranci" – cykl który powstał na francuskim blokowisku, "Dom Tymczasowy" – zdjęcia dokumentujące domy w mieście Waranasi, w których Hindusi oczekują na śmierć i nirwanę.

DOM/HOME Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej
fot. A. Kramarz, W. Łodzinska, z cyklu Domy tymczasowe

 

Andrzej Kramarz (ur. 1964) – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Jest współzałożycielem grupy artystycznej "DRUT" (Dębicka Rzesza Uprawiaczy Tfurczości) oraz zespołu muzyki improwizowanej "Na Przykład" działających w latach 1985-1990. We wczesnych latach 90. podjął pracę w zawodzie fotografa. Jest laureatem wielu nagród fotograficznych, a także współtwórcą Fundacji Imago Mundi i członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Weronika Łodzińska (ur. 1973) – studiowała historię sztuki i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Université de la Sorbonne oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dokumentalistką miejsc. Organizatorka spotkań artystycznych, od 2003 roku – kuratorka krakowskiej galerii sztuki współczesnej Camelot, jest także współzałożycielką Fundacji Imago Mundi.

Wspólny projekt Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej DOM/HOME został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in.: EPSON Photo Art Award (2005), Photopoland 2007, European Bank Award 2008 i nagrodą "Newsweek Polska". Był prezentowany na wystawach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Grecji, Polsce i na Węgrzech.

Jan Bortkiewicz
kierownik artystyczny

DOM/HOME Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej


INFORMACJE O WYSTAWACH
DOM/HOME
Autor Adnrzej Kramarz, Weronika Łodzińska
Wystawa czynna od6 maja 2011, 00:00
Wystawa czynna do25 maja 2011, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Dolnośląskie Centrum Fotografii 'Domek Romański', Wrocław, pl. Bp Nankiera 8,


www.swiatobrazu.pl