Don Komarechka pokazuje magiczny świat widziany w świetle ultrafioletowym

Don Komarechka pokazuje magiczny świat widziany w świetle ultrafioletowym

Zazwyczaj fotografowie wykorzystują filtry eliminujące promieniowanie ultrafioletowe, jednakże ta część spektrum fali elektromagnetycznej pozwala zobaczyć świat w zupełnie nowy sposób. Don Komarechka pracujący w Barrie w Kanadzie i zajmujący się fotografią przyrodniczą, krajobrazową oraz makro zachęca do fotografowania w ultrafiolecie. W swojej twórczości wielokrotnie poszukuje obrazów niedostępnych dla ludzkich oczu, co pozwala mu odkrywać świat na nowo, a fotografia ultrafioletowa jest jednym ze sposobów, aby tego dokonać. Jednocześnie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i nie jest zarezerwowana jedynie dla świata nauki czy kryminalistyki.


Należy podkreślić, że istnieją dwie formy fotografowania z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Pierwsza, zdecydowanie bardziej popularna, polega na fotografowaniu obiektów oświetlonych lampami UV (dobry przykład stanowi skorpion, który wykazuje właściwości fluorescencyjne, gdy zostanie wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego). Takie "świecenie" obiektów pozwala na osiągniecie fascynujących efektów wizualnych. Druga metoda wykonywania zdjęć w ultrafiolecie polega na eliminowaniu wszystkich długości fali, poza tą jedną wybraną – podobnie jak w przypadku fotografowania w podczerwieni, z tym że po przeciwnej stronie fali elektromagnetycznej. W efekcie można zobaczyć świat takim, jak go widzą niektóre zwierzęta. Ujawnia to na przykład ukryte wzory na kwiatach, które są dostrzegalne dla owadów.

Don Komarechka pokazuje magiczny świat widziany w świetle ultrafioletowym

Fot. Don Komarechka


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem