Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Dostępne, stosowane technologie

Dostępne, stosowane technologie

Technologia obrazowania HD (High Definition)- w ostatnim czasie na rynku pojawiło się mnóstwo sprzętu z oznaczeniami typu: HDTV, HD Read, Full HD. Producenci szczycą się coraz to nowszymi sygnaturami, które niekoniecznie mogą być jasne dla przeciętnego nabywcy. Postaramy się zatem wyjaśnić, co praktycznie kryje się za „owymi magicznymi znaczkami”.


p>Zacznijmy od technologii HDRead – oznacza to, iż urządzenie wyposażone w daną technologię jest przystosowane do odbioru sygnału HD, lecz niestety nie wyświetli go w pełnej jego krasie; czyli projektor o rzeczywistej rozdzielczości, np: 800 x 600 pikseli przyjmuje sygnał o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, następnie konwertuje go na własną (czyli 800 x 600 ), tym samym zubożając wysoką rozdzielczość do (niższej) własnej. Głównym przesłaniem producentów jest zwrócenie uwagi potencjalnemu nabywcy na to, że taki sprzęt jest gotowy do odbiory sygnału HD, ale niekoniecznie będzie go wyświetlał  w pełnym jego standardzie.

Technologia HDTV
(ang. High Definition Television) – oznacza telewizję wysokiej jakości uzupełnioną o dźwięk przestrzennym Dolby Surround  lub Dolby Digital

Technologia Full HD – obecnie używana w sprzęcie konsumenckim najwyższej jakości. W przekazie telewizyjnym nazywana 1080i bądź 1080p („p” – oznacza skanowane z przeplotem zaś „i” – skanowanie bez przeplotu). Najlepszą rozdzielczością, jaką można uzyskać „w domu”, to 1080p. HDTV, niestety, nie pokazuje sygnału 1080i, który charakteryzuje się gorszym odbiorem od 1080p. Skutecznym rozwiązaniem jest uzupełnienie zestawu kina domowego o odtwarzacz, np. BluRay, który dostarczy do projektora sygnał 1080p, zapewniając tym samym obraz o najwyższej jakości.
Technologia Full HD daje nam możliwość pięciokrotnego zwiększenia obrazu (w stosunku do powierzchni obrazu PAL), nie zaburzając jego ostrości. W praktyce oznacz to, iż oglądany standardowy obraz DVD na 42-calowej plazmie, w zupełności nas zadowalający ( rozdzielczość 576p), możemy zwiększyć powierzchniowo pięciokrotnie (używając odtwarzacza HD -BluRay), zaś jakość generowanego obrazu się nie zmieni. Daje to możliwość w domowym zaciszu budowy kina, którego format ekranu sięgać może 3 metrów. Zapewne osoby oglądające obraz w danej technologii docenią jego jakość. Takiego obrazu po prostu się nie zapomina. Po obejrzeniu filmu  na „dużym ekranie”  widz oglądający obraz o rozdzielczości PAL z pewnością poczuje olbrzymi niesmak i rozczarowanie.

Technologia 3LCD 
– technologia zastosowania ciekłych kryształków w projekcji obrazów. Została nazwana 3LCD, w niej trójkolorowe ciekłokrystaliczne matryce (czerwoną, zieloną, niebieską) są oświetlone silnym strumieniem światła, generowanym przez lampę projektora. Odbite obrazy są następnie nakładane na siebie i po przejściu przez obiektyw wyświetlane na ekranie. Zatem tak wyświetlany obraz posiada wszystkie odcienie barw jak i przejść tonalnych. Dana technologia jest praktyczna, a co najważniejsze, bezpieczna dla oczu osób oglądających projekcję (nie bez przyczyny stosowana jest przez  większość producentów tego typu urządzeń ). Dodatkową zaletą technologii 3LCD jest obraz wyróżniający się jasnością i naturalnym odwzorowaniem barw.

Technologia przesuwania soczewki (Lens Shift) – ma zapewnić jak najlepszy obraz przy przesunięci projektora względem osi projekcji. Projektory przeznaczone do kina domowego mogą wyświetlać obraz o przekątnej do 60 cali już z odległości 1,8 m. W większości domów i ich ograniczonej powierzchni użytkowej będzie to wymagało przesunięcia projektora w bok względem osi obrazu. Mimo to obraz ukazujący się na ekranie będzie idealnie wyrównany dzięki  zastosowanej danej technologii. Widz nie jest w stanie dostrzec minimalnych różnic wynikających z rzutowania obrazu względem jego osi bądź z jej przesunięciem. Technologia Lens Shift zapewnia nam płynne przesuwanie soczewki obiektywu zarówno w pionie, jak i poziomie. Zazwyczaj przesunięcie takie możliwe jest o 100% w górę i w dół oraz o 50% w lewo i w prawo.
Podsumowując, technologia pozawala uzyskać prawidłowy obraz przy niekorzystnej kubaturze sal projekcyjnych. 


Technologia E-TROL
– technologia zapewniająca maksymalną żywotność lampy projektora.
Jej innowacyjność polega na tym, że lampy nie wymaga chłodzenia zaraz po wyłączeniu urządzenia. Zazwyczaj użytkownicy po zakończeniu projekcji odłączają od razu projektor od zasilania, nie czekając na schłodzenie lamy. W sposób znaczący wpływa to na jej żywotność, skracając ją tym samy nawet o polowe.


Technologia ESP
(Estrem Short Projection) – technologia pozwalająca uzyskać niezwykle duży obraz z maksymalnie krótkiego dystansu projekcyjnego (np. uzyskanie obrazu o długości podstawy 1,2 m z odległości projekcyjnej wynoszącej zaledwie 50 cm).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem