27 czerwca 2017, 17:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6651 razy

Dramatyczne portrety Chrisa Knighta - zatrzymają Twoją uwagę na dłużej

Dramatyczne portrety Chrisa Knighta - zatrzymają Twoją uwagę na dłużej

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest rozróżnić to, co niesie za sobą jakąś wartość, od tego co jest popularne. Mimo iż jakość i popularność są często ze sobą związane, nie są to jednak pojęcia tożsame. Gdy coś rozprzestrzenia się jak ogień, uznanie tego faktu za barometr jakości jest błędne - rynek nie ma pojęcia co jest naprawdę "dobre”. Dla artystów, w tym fotografów, dopiero próba czasu ukazuje jakość ich twórczości. Patrząc na fotografie Chrisa Knighta można śmiało stwierdzić, że mamy do czynienia z popularnością, za którą idzie jakość.

Dramatyczne portrety Knighta oddające hołd klasycznemu malarstwu są odzwierciedleniem najważniejszego przekonanie fotografa: technika, którą się posługujesz jest znacznie ważniejsza niż Twój indywidualny styl.
[kn_free]
 
"Większość ludzi przynajmniej raz w życiu przechodzi ciężki etap, w którym nienawidzi całej swojej twórczości i chce zrezygnować. Moja najlepsza rada to po prostu przejść przez ten etap samemu. Fotografować i tworzyć wszelkiego rodzaju zdjęcia, na które tylko mamy ochotę. I najważniejsze - fotografować więcej niż to, za co Ci płacą. Szukaj inspiracji wszędzie, gdzie to możliwe – wśród fotografii, malarstwa, filmu, muzyki itd. Po drugiej stronie staniesz się silniejszy. - Śmiech i łzy są reakcjami na frustrację i wyczerpanie. Sam wolę się śmiać - choćby dlatego, że potem pozostaje mniej chusteczek do wysprzątania - to moje ulubione słowa  Vonneguta"-  mówi Chris Knight.
 
Wskazówka
 
Przy wykorzystaniu źródeł światła o niewielkim kącie rozwarcia wiązki świetlnej bardzo ważna staje się współpraca fotografa z osobą fotografowaną. Przy kierunkowych źródłach światła, niewielka zmiana położenia osoby fotografowanej na planie zdjęciowym zmienia rozkład świateł i cieni w obrazie. Minimalny ruch osoby fotografowanej, czy lekkie pochylenie głowy sprawia, że dół twarzy otrzymuje mniejszą ilość światła i dzięki temu na obrazie jest on ciemniejszy, niż czoło. Cień, rzutowany przez głowę na rękę powoduje, że jest ona znacznie ciemniejsza, niż górna część twarzy, dlatego też w obrazie staje się ona ważnym, ale nie dominującym elementem kadru. Niewielkie plamy świetlne, emitowane przez wąskokątne źródła światła mogą wydobywać z ciemności ważne treściowo i kompozycyjnie elementy fotografowanej sceny, mogą też niepotrzebnie akcentować elementy mniej ważne, a tym samym zmniejszać czytelność i siłę oddziaływania obrazu.
 
 
[kn_advert]
 
Na rynku dostępna jest znakomita anglojęzyczna pozycja: książka The Dramatic Portrait: The Art of Crafting Light and Shadow, w której fotograf zabiera nas w podróż od koncepcji poprzez wykonanie portretu obejmujące techniki oświetleniowe, a także wskazówki do związane z Lightroomem. 
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
Fot. Chris Knight
 
 

 



www.swiatobrazu.pl