Dwie nowe kamery Canon Cinema - jedna spodziewana, druga nieco mniej

Dwie nowe kamery Canon Cinema - jedna spodziewana, druga nieco mniej

O tym, że po entuzjastycznie przyjętej przez świat kamerze filmowej Canon Cinema EOS C300 szybko pojawi się coś nowego, wiadomo było od dawna. Kilka miesięcy temu pojawiły się nawet pierwsze konkretne informacje na temat modelu wyposażonego w przetwornik obrazu formatu Super35 mm rejestrującego obraz o rozdzielczości 4K (czyli 4096×2160 pikseli), a prototyp miał zostać zaprezentowany podczas kwietniowych targów NAB w Las Vegas. Teraz jednak nadszedł czas oficjalnej premiery tego urządzenia. A poza nim jeszcze jednego, co stało się w branży źródłem sporej niespodzianki.


O następcy bardzo udanej kamery filmowej Canon C300 rozmaite ptaszki ćwierkały już od jakiegoś czasu. Miała być to dość niewiarygodna w swojej klasie cenowej konstrukcja oferująca zapis materiału wideo w formacie 4K, a więc rozdzielczości 4 tysięcy punktów na każdą linię obrazu (w tym konkretnym przypadku pojedyncza klatka miała liczyć sobie 4096×2160 pikseli). To jednak nie wszystko. Canon C500, bo taką nazwę nosić miała owa kamera, według doniesień była w stanie zapisywać obraz filmowy w wielu różnych formatach i stopniach kompresji, włącznie z 12-bitowym zapisem RAW i próbkowaniem 4:4:4. Rzeczywistość okazała się jednak znacznie ciekawsza: firma Canon istotnie oprócz nowych obiektywów Canon Cinema EOS zaprezentowała w dniu dzisiejszym coś jeszcze. Nie był to jednak jeden, lecz dwa nowe korpusy – wspomniany C500 oraz prostszy, kierowany do mniej zamożnego odbiorcy model C100. Omawianie tych kierowanych do wymagających filmowców urządzeń rozpoczniemy od tego drugiego.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem