17 października 2017, 12:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1573 razy

DxO One doczekał się dużej aktualizacji i pierwszej wersji dla telefonów z Androidem

DxO One doczekał się dużej aktualizacji i pierwszej wersji dla telefonów z Androidem

Jeżeli korzystacie ze sprzętu mobilnego wyposażonego w system Android i z zazdrością patrzycie na kolegów z iPhone’ami korzystającymi z aparatu DxO One, to możecie już zacząć mieć nadzieję na prawdziwe wsparcie dla „Waszego” systemu. Pierwszą tego jaskółką jest opracowana wersja beta urządzenia DxO One, wyposażona w interfejs USB typu C. Oprócz tego producent przedstawił sporą aktualizację aplikacji sterującej dla systemów z rodziny iOS oraz kilka nowych akcesoriów.

Urządzenie o nazwie DxO One to jeden z najciekawszych aparatów fotograficznych wśród tzw. bezkorpusowców, czyli urządzeń do fotografowania i filmowania pozbawionych większości elementów sterujących znanych z normalnych aparatów i kamer cyfrowych – a więc i tak bardzo nietypowej grupy sprzętu fotograficznego. Ten malutki aparat wyposażony w 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20 megapikseli i obiektywie o ogniskowej 32 mm (ekw. małego obrazka) oraz jasności f/1.8 wykorzystuje iPhone’y i iPady jako interfejs i na Zachodzie zyskał sobie całkiem niezłą popularność wśród miłośników fotografii mobilnej. Na tyle dużą, że jego producent bezustannie go aktualizuje. Obecny zestaw zmian i poprawek jest wyjątkowo duży.

[kn_advert]

Zacznijmy od spraw mających bezpośredni wpływ na wszystkich dotychczasowych użytkowników. Najnowsza wersja 3.0 aplikacji sterującej aparatem działająca pod kontrolą systemu iOS (a więc urządzeń mobilnych marki Apple) wprowadza możliwość prowadzenia transmisji streamingowej w oparciu o funkcję Facebook Live, cieszącą się obecnie bardzo dużą popularnością. Co ciekawe, użytkownik może podczas filmowania korzystać zarówno z DxO One, jak i kamery wbudowanej w urządzenie mobilne. Oprogramowanie umożliwia niezależne monitorowanie stanu i obsługę obydwu kamer. W programie pojawiła się też możliwość tworzenia filmów typu time-lapse zarówno w trybach wideo jak i fotograficznym. Zastosowana tam technologia Auto Ramping ma za zadanie generować filmy o stabilnej ekspozycji, bez uciążliwego efektu migotania. Zdjęcia używane do tworzenia filmów poklatkowych mogą być niezależnie zapisywane w formacie RAW i poddawane dalszej edycji.
 

DxO One iOS iPhone iPad Android aparat kamera akcesoria oprogramowanie
Nowe akcesoria dla aparatu DxO One. Od lewej: battery pack, przewód do obudowy Outdoor Shell oraz regulowany stojak. (Fot. DxO)

 

Oprócz tego producent przygotował dla swojego "dziecka" kilka nowych akcesoriów. Są to: battery pack zapewniający kamerze dodatkową godzinę nieprzerwanej pracy, podstawka o regulowanym kącie położenia oraz bezpieczne złącze komunikacji/zasilania umożliwiające obsługę urządzania na odległość – na przykład przy fotografowaniu i filmowaniu dzikich zwierząt bez potrzeby opuszczania kryjówki lub budynku. Co ciekawe, choć zasobnik na baterię wyceniono na 60 dolarów lub 60 euro, to stojak i przewód połączeniowy dostępne będą dla użytkowników aparatu bezpłatnie. Ten ostatni po prostu będzie nowym elementem wyposażenia obudowy Outdoor Shell.

I wreszcie wspomniana wersja aparatu dla urządzeń z Androidem. Tu można mówić jak na razie dopiero o urządzeniu w stadium rozwojowym, ponieważ w ciągu najbliższych kilku tygodni trafi ono do członków programu testów wczesnodostępowych. Brzmi niezbyt ciekawie, ale producent informuje, że członkiem tego programu może zostać każdy. Sprzęt ten komunikować się będzie ze smartfonami i tabletami za pośrednictwem złącza USB typu C, co w oczywisty sposób ograniczy jego użyteczność do najnowszych modeli sprzętu mobilnego (producent informuje, że żadne adaptery tutaj nie pomogą). Niemniej jednak jest to krok w dobrą stronę.

 

Źródło: DxO

 

 www.swiatobrazu.pl