Dzień Kobiet - 5 kobiet, które buntowały się poprzez fotografię 

Dzień Kobiet - 5 kobiet, które buntowały się poprzez fotografię 

W historii fotografii pojawiło się wiele artystek, które swoimi obrazami przeciwstawiały się zastanemu porządkowi. Ich zdjęcia m.in. redefiniowały rolę kobiet w społeczeństwie, były ważnym głosem dla ruchów feministycznych i podejmowały temat postrzegania kobiecego ciała w sztuce. Poza tym reprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, który sprawił, że ich prace oddziałują na kolejne pokolenia. Z okazji Dnia Kobiet warto więc poznać bliżej 5 fotografek, które buntowały lub buntują się poprzez fotografię i stanowią inspiracje.


1. Frances Benjamin Johnston - fotografka czasów, gdy kobiety niezamężne i niezależne należały do rzadkości

Frances Benajmin Johnston (1864-1952) była niezwykle barwną i twórczą postacią. W trakcie swojej trwającej niemal 60 lat kariery zasłynęła jako wybitna portrecistka, jedna z pierwszych fotoreporterek i fotografka architektury. Miała buntowniczą postawę i samą siebie określała mianem "ekscentrycznego, damskiego kawalera". Często wykonywała autoportrety, w których nie stroniła od przebierania się za mężczyznę lub przyjmowania męskich póz. Jej najbardziej znana fotografia przedstawia ją samą, siedzącą z założoną nogą na nogę i trzymającą w dłoni papierosa. Jej postawa jest typowo męska, chociaż strój zachowuje kobiece atrybuty. Na innym autoportrecie można oglądać ją trzymającą rower, ubraną w typowo męski strój i z przyozdobioną twarzą sztucznymi wąsami.
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
Takie dokamerowe gesty nie wywołują dzisiaj raczej kontrowersji, ale w czasach, gdy Johnston tworzyła, stanowiła bardzo istotną deklarację i wyraz buntu przeciwko patriarchalizmowi. Swoją buntowniczą postawę wyrażała także poprzez przeciwstawianie się segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Wykonywała zdjęcia dla instytucji walczącej o prawa Afroamerykanów. Poprzez swoje fotografie ukazała jednak problem, iż dla wielu czarnoskórych młodych ludzi edukacja polegała na uczeniu się, jak usługiwać białym. Przez tę część swojej twórczości naraziła się wielu osobom, jednakże była także nazywana "najodważniejszą kobietą w historii". 
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 
dzień kobiet
 
fot. Frances Benjamin Johnston
 

2. Tina Modotti - barwne życie rewolucjonistki

Chociaż Tina Modotti (1896-1942) była włoską aktorką teatralną i filmową, to w historii zapisała się głównie jako fotografka, której prace weszły do kanonu tego medium. Miała bardzo burzliwą biografię - była kochanką i muzą Edwarda Westona, w jej studiu w Meksyku gościli najważniejsi artyści tego kraju, takich jak m.in. Frida Kahlo czy Diego Riviera, a jakby tego było mało była uwikłana w polityczne morderstwo i podejrzewana o bycie sowieckim szpiegiem. W swojej fotografii podejmowała m.in. temat napięć społecznych i sytuacji robotników w Meksyku. W jej obiektywie byli oni ukazani z godnością i szacunkiem, która wynikała głównie z komunistycznych poglądów artystki.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem