25 marca 2021, 10:31
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3765 razy

Strzelaj z aparatu - nie z broni: program dla młodzieży

Strzelaj z aparatu - nie z broni: program dla młodzieży

Fundacja Don’t Shoot Guns, Shoot Cameras (DSGSC) realizuje program, który ma na celu powstrzymanie młodzieży przed przystępowaniem do gangów i zahamowanie fali agresji oraz przemocy - Program ten realizowany jest w bardzo ciekawy sposób: poprzez wykonywanie zdjęć. Hasłem przewodnim jest „strzelaj zdjęcia zamiast z broni”.

Edukacja fotografią - strzelaj zdjęcia zamiast z broni

Program został zainicjowany w Waszyngtonie przez komika i filmowca Rodneya Reda Granta. Wykorzystał on swoje 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, przygotowując dwutygodniowy obóz, podczas którego młodzież pracuje twórczo. "Naszą misją jest rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych wśród młodzieży z Waszyngtonu" - wyjaśnia Rodney Grant, dodając, iż realizowane to jest "poprzez wprowadzanie w podstawy fotografowania i kręcenia filmów, dając tym samym kreatywny sposób wyrażania siebie i możliwość pozytywnego wpływania na własne społeczności". 

Uczniowie w wieku 12-17 lat, którzy dołączają do programu uczą się podstawowych umiejętności związanych z obsługą aparatu, a także uczą się samoświadomości, zarządzania, odpowiedzialnego podejmowania decyzji, świadomości społecznej i umiejętności budowania relacji. Podsumowując - praca z aparatem czy kamerą jest pretekstem do tworzenia kompetencji społecznych i dawania młodzieży narzędzi interpersonalnych, które pozwolą im na radzenie sobie z problemami czy wyrwanie się z trudnego środowiska. 
 
"Młodzież, która ukończy program DSGSC, zdobędzie umiejętności techniczne umożliwiające twórcze wyrażanie siebie poprzez obrazy" podkreśla Rodney Red Grant, zaznaczając, iż istotne jest przy tym posiadanie "cennych umiejętności emocjonalnych, które pozytywnie wpłyną na codzienne życie absolwentów programu". 
 
Rodney Red Grant postanowił stworzyć program po śmierci swojego siostrzeńca Kawaya Ivy. Był on początkującym raperem i utalentowanym oraz pełnym pasji filmowcem. Chłopak zginął w 2015 roku podczas kręcenia teledysku, gdy wystrzeliła broń wykorzystywana w nim jako rekwizyt. 
 
"Te dzieciaki nie zasługują na to, aby biegać z bronią w rękach" podkreśla Rodney Grant. Dla niego ważne jest również dostrzeżenie, że młodzież z trudnych środowisk Waszyngtonu zasługuje na to, aby w nią uwierzyć i pomóc odnaleźć siebie. Sześciu nastolatków, którzy brali udział w pilotażowej edycji programu DSGSC współpracowało nad filmem, realizując 10-stronnicowy scenariusz. W filmie brały udział znane osoby, takie jak aktor Anwan Glover czy były gracz NBA Matt Barnes. W rezultacie powstał krótki film The Store, którego premiera odbyła się w internecie. 
 
Program DSGSC został nieco ograniczony przez pandemię COVID-19, jednakże jego realizatorzy zapowiadają kontynuację. Planowane są edycje w Miami, Chicago, Los Angeles, Nowym Jorku czy w Atlancie. Cała ta historia może być inspirującą także w Polsce. 
 
Chociaż w naszym kraju problem używania broni przez młodzież jest niszowy, to jednak poziom przemocy i agresji wśród nastolatków jest warty uwagi. Fotografia czy film może pomóc w podobny sposób w rozwiązywania problemów młodzieży pomagając w zwalczaniu agresji. Dodatkowo hasło "zamiast strzelać bronią, strzelaj zdjęcia" jest już od jakiegoś czasu propagowane w odniesieniu do myślistwa. 
 


www.swiatobrazu.pl