Edward Steichen i rewolucja w portrecie

Edward Steichen i rewolucja w portrecie

W krakowskiej Galerii Pauza można oglądać wystawę portretów Edwarda Steichena i współczesnych, inspirujących się nim fotografów. Gdyby nie Steichen, fotograficzny portret wyglądałby dziś chyba nieco inaczej.


Fotograficzne portrety można w pewnym uproszczeniu podzielić na dwie grupy. Jedna – to obrazy nierzadko ładne, ale czysto utylitarne, powstałe, bo zaistniała potrzeba pokazania czyjejś twarzy, zachowania czyjegoś wizerunku. Druga grupa – o wiele mniej liczna – to portrety, które nawet jeśli stworzone z utylitarnych pobudek, są tak doskonałe, że można je śmiało zaliczyć do „dzieł sztuki”, wykraczających daleko poza swoją funkcję.
Z całą pewnością zdjęcia Edwarda Steichena można do tej drugiej grupy zaliczyć. Fotografowi, choć pracował dla modowych magazynów i zwykłych gazet, udało się przekroczyć granicę portretu i stworzyć zdjęcia, które są czymś więcej.
Urodzony w Luksemburgu w 1879 roku artysta od trzeciego roku życia mieszkał w USA i w tym kraju nie tylko osiągnął ogromny sukces, ale też wniósł nieocenione zmiany do amerykańskiej kultury. O Steichenie można napisać książkę – zajmował się nie tylko fotografią portretową, ale robił też zdjęcia i wojenne, i obyczajowe, i pejzaże czy akty. Nakręcił nagrodzony w 1945 roku Oscarem film dokumentalny, uczył w szkołach, pracował w największym wydawnictwie na świecie – Conde Nast. Najpierw był piktorialistą, później realistą, by w końcu znaleźć swój własny, indywidualny i niepodrabialny styl w fotografii. Był nie tylko uczestnikiem, ale i współtwórcą jednej z najważniejszych wystaw w dziejach światowej fotografii – w ekspozycji „Family of Men” w 1955 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Długo można by wymieniać, czego jeszcze dla światowej kultury dokonał ten amerykański fotograf – trudno znaleźć drugiego twórcę o tak bogatym życiorysie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem