3 stycznia 2019, 14:52
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2193 razy

5 efektów fotograficznych, które uzyskasz bez stosowania rekwizytów

5 efektów fotograficznych, które uzyskasz bez stosowania rekwizytów

Pierre T Lambert przygotował wideo, w którym wraz fotografem ślubnym Ericiem Flobergiem prezentuje 5 ciekawych efektów fotograficznych, które nie wymagają wykorzystywania dodatkowych rekwizytów. W poniższym artykule znajdziesz ich krótkie omówienie - będą z pewnością stanowiły świetną inspirację i być może pomogą przełamać fotograficzną stagnację lub twórczo rozpocząć 2019 rok.

 

1. Wielokrotna ekspozycja prosto z aparatu

Pierwszy z pomysłów zakłada wykorzystanie funkcji wielokrotnej ekspozycji dostępnej w wielu modelach aparatów. Eric Floberg wykorzystuje Canona 5D Mark IV, jednakże jego wskazówki są na tyle uniwersalne, że można je zastosować również w przypadku operowania mniej zaawansowanym sprzętem. Posługiwanie się wielokrotną ekspozycją stało się dużo prostsze w erze cyfrowej, gdyż efekt pracy widać od razu na ekranie, co ułatwia opanowanie tej nieco eksperymentalnej i nie w stu procentach przewidywalnej techniki. 
 
Wielokrotna ekspozycja zakłada wykonywanie dwóch naświetleń na jednej "klatce" filmu, co oczywiście w przypadku technologii cyfrowej oznacza rejestrowanie do pojedynczego pliku. Dzięki temu uzyskuje się efekt nakładania i przenikania różnych obrazów. W szczególności świetnie nadają się do realizowania wielokrotnej ekspozycji ciemne obrazy i postacie, co pozwala na uzyskanie zarysu sylwetki wypełnionej danym motywem pochodzącym z pierwszej ekspozycji. 
[kn_advert]
 
Eric Floberg wykonał portret Pierre’a T. Lamberta pod światło, tak aby model był ukryty w cieniu. Następnie uruchomił opcję wielokrotnej ekspozycji, która pozwoliła na kadrowanie kolejnego ujęcia z nakładką w postaci tego pierwszego portretu. Jako drugi motyw wykorzystał roślinę iglastą, co pozwoliło na stworzenie ciekawego efektu, łączącego naturę i człowieka obecnego w przestrzeni miejskiej. Ekspozycje można wykonać zaraz po sobie lub skorzystać z ujęć zarejestrowanych w dużych odstępach czasowych. Poza korzystaniem z funkcji aparatu możliwe jest także stworzenie tego efektu w cyfrowej ciemni. 
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 

Cyfrowa ciemnia w aparacie z Olympusem - wielokrotna ekspozycjaDwukrotne naświetlanie pojedynczej klatki zdjęciowej po latach popularności mocno straciło na znaczeniu. Nie znają go często nawet zaawansowani fotografowie, a to za sprawą słabego rozpowszechnienia tej techniki w fotografii cyfrowej...

 

[kn_free]

2. Efekt Tilt-Shift bez wykorzystywania specjalistycznego obiektywu

Obiekty Tilt-Shift to ulubione narzędzie fotografów architektury, gdyż umożliwia przesunięcie osi optycznej i uniknięcie efektu zbieżności linii prostych. Poza tym gatunkiem fotografii jest wykorzystywany także do tworzenia tzw. efektu makiety lub nieco odmiennego operowania płaszczyzną ostrości. 
 
Tego typu instrumenty optyczne nie należą do tanich, stąd Eric Floberg proponuje uzyskanie tego efektu bez inwestowania w dodatkowy osprzęt. Cały pomysł polega na odłączeniu obiektywu od aparatu i ustawiania go pod delikatnym kątem. Oczywiście aparat i obiektyw muszę pozostać bardzo blisko siebie, niemal tak jakby były nadal złączone. Jako że zostaje przerwana komunikacja pomiędzy tymi elementami, istotne jest, aby ustawić punkt ostrości i zablokować go w aparacie przed odłączeniem instrumentu. Następnie można przejść do wykonywania zdjęć danego motywu. Technika ta świetnie sprawdza się w przypadku portretów.
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 

 Tilt-shift - najszybszy sposób na uzyskanie efektuEfekt tilt-shift pozwala zamienić fotografowaną lub filmowaną scenerię w makietę. Aby uzyskać efekt typu Tilt-Shift na zdjęciu trzeba skorzystać ze specjalnego sprzętu - obiektywu wyposażonego w możliwość przesuwania osi optycznej. 

 

3. Zoomowanie w trakcie wydłużonej ekspozycji

Do wykonania tego efektu wystarczy posiadać obiektyw typu zoom. W trakcie wykonywania nieco wydłużonej ekspozycji należy płynnie zmienić ogniskową. Warto poeksperymentować z różnymi ustawieniami - np. zacząć od szerokiego kąta i zakończyć zoomowanie na ogniskowej tele itp. W rezultacie powstaną bardzo dynamiczne ujęcia. Najlepiej stosując ten efekt zamontować aparat na statywie tak, aby nie powstawały przesunięcia względem osi pionowej. Niemniej nawet w przypadku nieznacznie wydłużonych czasów ekspozycji, gdy zmiana ogniskowej jest minimalna lub bardzo gwałtowna, mogą powstać bardzo ciekawe obrazy.
 
efekty fotograficzne
 
fot. Pierre T. Lambert
 
efekty fotograficzne
 
fot. Pierre T. Lambert

4. Panoramowanie

Panoramowanie to bardzo klasyczna technika, stąd warto o niej zawsze pamiętać. Pozwala na rozmycie tła poruszającego się obiektu przy jednoczesnym zarejestrowaniu go jako ostrego. Aby ją wykonać, wystarczy ustawić w aparacie nieco dłuższy czas naświetlania (np. 1/20 s lub 1/30 s) i przygotować się na sfotografowanie poruszającego się równolegle do płaszczyzny obrazu obiektu (nie musi poruszać się jedynie równolegle, lecz na początek warto dla ułatwienia ćwiczyć z takimi pojazdami, by następnie spróbować z innymi kierunkami jazdy). W momencie gdy pojawi się w polu obrazowym należy wcisnąć spust migawki i nie przestawać go śledzić aparatem w trakcie ekspozycji. 
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
Przy realizacji zdjęć z wykorzystaniem panoramowania konieczne jest zachowanie płynnych i jednostajnych ruchów. Technika ta wymaga nieco wprawy, jednakże nie jest bardzo trudna w opanowywaniu. Więcej na jej temat znajdziesz w poniższych artykułach:
 

Fotografia abstrakcyjna i panoramowanieFotografia cyfrowa pozwala na dowolne eksperymenty: jeśli coś Ci się nie podoba, zawsze możesz to skasować. Zdjęcie, które nie pokazuje wiernie rzeczywistości (np. abstrakcja lub praca nawiązująca do techniki impresjonistycznej), nie powstaje w oparciu o jasno...

 

E-akademia: Aparat fotograficzny w ruchu, czyli panoramowanie i zoomowanieChoć może się to wydawać sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, uzyskanie ostrych zdjęć jest również możliwe wówczas, gdy podczas wykonywania zdjęć aparat się porusza. Co więcej: poruszenie takie może nawet poprawić ostrość zdjęcia – pod warunkiem wszakże... 

 

5.  Fotografowanie przez inne motywy

Ostatni efekt polega na fotografowaniu motywów poprzez inne obiekty, tak aby uzyskać ramę lub swoisty filtr. Wykorzystać do tego można różne szpary w płotach (oczywiście wstrzymując się przed śledzeniem i wścibstwem), konary itp., a także wystawy sklepów, restauracji czy różnego rodzaju materiały. W przypadku gdy zechcesz uzyskać efekt ramy konieczne jest zbliżenie się do danego obiektu, który ma nieco przesłaniać główny motyw. Zostanie zarejestrowany jako niewyraźny, często też nie zdradzając swojej natury. 
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Eric Floberg
 
efekty fotograficzne
 
fot. Pierre T. Lambert
 
Utworzona rama zbuduje poczucie głębi, a dodatkowo może wzbogacić znaczenie fotografii, w przypadku gdy zestawia np. kontrastujące ze sobą elementy. Szyby, materiały (takie jak np. firany czy welon Panny Młodej) mają takie same zastosowanie jak filtry wizualne - wprowadzają ciekawe efekty i mogą np. nadać zdjęciu więcej subtelności czy podobnie jak fotografowanie przez obiekty pozwolić na zestawienie kontrastów. 
 
Poniżej możesz zobaczyć całe wideo z 5 efektami niewymagającymi stosowania dodatkowych rekwizytów:
 www.swiatobrazu.pl