7 sierpnia 2020, 07:56
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 4254 razy

Pierwsze w historii zdjęcie dwóch planet okrążających inną gwiazdę

Pierwsze w historii zdjęcie dwóch planet okrążających inną gwiazdę

W ostatnim czasie astrofotografia zajmuje sporo miejsca na naszych łamach i nie ma w tym cic dziwnego - wszak w ostatnim czasie naprawdę sporo dzieje się w tej dziedzinie fotografii - Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż astronomowie pracujący za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu Obserwatorium Południowego (ESO VLT) uchwycili pierwsze w historii zdjęcie dwóch gigantycznych egzoplanet krążących wokół innej gwiazdy.

Dwie egzoplanety krążące wokół młodej gwiazdy 

Bezpośrednie obserwacje egzoplanet są niezwykle rzadkie, ale jednocześnie bardzo ważne dla poszukiwań podobnej do Ziemi planety.  Tym bardziej na uwagę zasługuje najnowsze dokonanie astronomów, którym udało się uchwycić jednocześnie dwie planety krążące wokół odległej gwiazdy. Co więcej gwiazdy podobnej do Słońca - tyle że na wcześniejszym etapie ewolucji gwiazdowej.
 
egzoplanety
 
Źródło: ESO VLT
 
egzoplanety
 
Źródło: ESO VLT
 
Ogromne planety sfotografowane przez ESO VLT krążą wokół młodej gwiazdy oddalonej od ziemi o 300 lat świetlnych. I pomimo że sprawa dotyczy innego świata, to obraz ten może dostarczyć bardzo ważnych informacji na temat powstawania Układu Słonecznego. Uzyskanie tego zdjęcia było możliwe dzięki zastosowaniu instrumentu SPHERE pracującego w ramach ESO VLT. Wykorzystano przy tym koronograf, który blokował jasne światło emitowane przez gwiazdę, tak iż możliwe było bezpośrednie obserwowanie okrążających ją planet. 
 
Dwie zaobserwowane egzoplanety to gazowe olbrzymy. Każda z nich jest kilkakrotnie większa od Jowisza i są na tyle duże że niewiele brakuje, aby stały się brązowymi karłami. Planety te krążą w znacznej odległości od swojej macierzystej gwiazdy - około 160 i 320 razy większej niż dystans dzielący Ziemię i Słońce. 
 
Więcej na temat obserwacji opisywanego układu można znaleźć w poniższym filmie opublikowanym przez astronomów z ESO VLT. 



www.swiatobrazu.pl