27 maja 2009, 16:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3313 razy

Exhibition #1.5

Exhibition #1.5

Galeria Szewska 36, działająca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wystawę Marcina Filipowicza, który w swoich pracach balansuje na granicy tragicznego obiektywizmu a surrealizmu.

W swoich pracach Marcin Filipowicz buduje historię hipnotycznie wciągając widza w tok wydarzeń. W dobrze znanej serii Exhibition #1 patrząc na fragmentaryczne, niemalże reporterskie shoty  tworzy napięcie rodem z kryminału czy kronik policyjnych; pozwala nam wierzyć, że jesteśmy świadkami sytuacji "tuż po". Za pomocą silnie diagonalnych kompozycji utworzonych z ciał atrakcyjnych modelek Filipowicz umiejętnie tworzy grę pozorów, zmuszając odbiorcę do zastanowienia się co się przed chwilą wydarzyło, nie pozwala abyśmy przeszli obojętnie. To wszystko sprawia, że czujemy się jak współtwórcy, wręcz ?współsprawcy? wydarzenia.


fot. Marcin Filipowicz

W drugiej części wystawy (owe 0,5 dopełniające nazwę) fotograf prezentuje serię kobiecych aktów. Te fotografie zostały utrzymane w bardziej reporterskim charakterze, kadry bywają lekko poruszone, równocześnie tworzą atmosferę bardzo osobistą, wręcz intymną.
W Exhibiton # 1.5 stare przeplata się z nowym, tajemnica z dosłownością. Czerpiąc z fascynacji kobiecym pięknem, Marcin Filipowicz tworzy pozbawioną jakiegolwiek sentymentalizmu narrację nasycając swoje historie humorem i świeżością. Obie serie łączy klimat zaproszenia w ów intrygujący świat, w którym artysta pokazuje to, co zazwyczaj okryte jest tajemnicą. Robi to jednak w sposób nie narzucający jednoznacznych skojarzeń i odpowiedzi, co pozwala nam na tworzenie własnych interpretacji.


fot. Marcin Filipowicz

Marcin Filipowicz (1985) - fotograf, reżyser filmowy, podróżnik. Urodzony w Krakowie, student reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Stypendysta Telewizji Polskiej w konkursie "Dolina Kreatywna" za projekt fotograficzny Talking Shoes/Gadające buty (I nagroda) oraz za film Malwina i Filip (III nagroda). Autor nagradzanego dokumentu pt.: "7109km" (m.in. Srebny Zamek w Poznaniu). Laureat III edycji programu "Pierwszy dokument". Obecnie pracuje nad dokumentem o młodej Polce, która wyrusza na Kubę w celu odnalezienia własnego ojca. W wolnych chwilach wyrusza z plecakiem do Azji, gdzie od 2 lat pracuje nad swoją fotograficzną opowieścią o tym kontynencie. Dotychczas był w Mongolii, Nepalu, Indiach i na Syberii. Napisał o nim francuski Photo, Tekstylia, Exklusiv. Prace sprzedaje w galerii Melon. Wystawiał m.in. w galerii Pauza w Krakowie.
Strona autorska: www.marcinfilipowicz.com


fot. Marcin Filipowicz


INFORMACJE O WYSTAWACH
Exhibiton # 1.5
Autor Marcin Filipowicz
Wystawa czynna od29 maja 2009, 18:30
Wystawa czynna do5 czerwca 2009, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Galeria Szewska 36, Instytut Historii Sztuki, Wrocław, ul. Szewska 36, www.szewska36.uni.wroc.pl


www.swiatobrazu.pl