Felieton: Po co w ogóle testować aparaty?

Felieton: Po co w ogóle testować aparaty?

Testy sprzętu fotograficznego od zawsze były jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez pisma i serwisy dla osób interesujących się fotografią cyfrową (i nie tylko). Zawsze towarzyszyły im też najrozmaitsze kontrowersje dotyczące metodologii, sposobów prezentowania wyników oraz tego, na co testujący powinni zwracać szczególną uwagę. W takich warunkach może się nasunąć na myśl pytanie - po co w ogóle testować aparaty i na czym się w owych testach skupiać?


Cokolwiek by powiedzieć o testach aparatów, to przyznać należy, że ich autorzy nie mają łatwego życia. Opracowanie spójnej procedury testowej (procedura jest konieczna, aby artykuł taki mógł być w ogóle nazywany testem, a nie recenzją) jest trudne i długotrwałe. Jeżeli zmieni się ona z czasem – co jest nieuniknione – to porównywanie ze sobą kilku modeli aparatów poprzez lekturę ich testów (zwłaszcza numerycznych) staje się trudniejsze lub wręcz niemożliwe. Często pojawiają się też dylematy dotyczące tego, jak powinni do swojej pracy podchodzić autorzy testów – czy powinni skupiać się bardziej na analizach syntetycznych i prezentowaniu danych liczbowych (wykresy MTF, tablice Imatest itp.), pisać o ergonomii, funkcjonalności i elementach nowatorskich, a może skupić się na wykonywanych przez siebie zdjęciach testowych, dać wszystkim chętnym dostęp do plików RAW i pozwolić samodzielnie wyciągnąć wnioski?
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem