22 sierpnia 2023, 11:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 520 razy

Film ukazujący historię świata wg Getty Image

Film ukazujący historię świata wg Getty Image

Getty Image to największe archiwum obrazów na świecie - Ta słynna agencja oferuje zarówno darmowe stockowe obrazy, jak i płatne plany abonamentowe. W jej zasobach można znaleźć zdjęcia reklamowe czy historyczne, kultowe materiały. W bazie Getty Images można przykładowo znaleźć filmy pokazujące upadek muru berlińskiego, lądowanie na Księżycu czy filmy ukazujące wczesne próby lotu pierwszego samolotu w historii. Richard Misek przygotował 18-minutowy film, poskładany z materiałów Getty Images, do których dostęp ma się po wykupieniu płatnego abonamentu.

Film, który ma przywracać wolność zbiorowej, wizualnej pamięci 

Film rozpoczyna się ujęciem, pokazującym ulicę z przełomu wieków, po której poruszają się konie i powozy. Następnie można obejrzeć słynny przejazd czołgów po placu Tiananmen, gdzie naprzeciwko nich wychodzi słynny, nieznany Tank Man. Wśród ikonicznych obrazów można znaleźć także katastrofę Hindenburga w New Jersey, wybuch bomby atomowej czy moment umieszczenia amerykańskiej flagi na powierzchni Księżyca. Te przełomowe chwile nie są w filmie umieszczone w porządku chronologicznym - tworzą raczej miks zbiorowej pamięci. 
 
 
Na swojej stronie internetowej Misek pisze, że film "jest refleksją nad obrazami archiwalnymi jako towarami i ich eksploatacją jako własnością intelektualną". Autor dodaje, że film "bada, w jaki sposób banki obrazów Getty Images przejmują kontrolę nad archiwalnymi obrazami, a następnie ograniczają do nich dostęp, nawet jeśli obrazy te są legalnie umieszczone w domenie publicznej". Przykładowo wiele obrazów "należących" do Getty Images można znaleźć w publicznych archiwach Biblioteki Kongresu USA. W 2016 roku fotografka Carol M. Highsmith pozwała Getty Images, kiedy ta gigantyczna agencja wystawiła jej rachunek za wykorzystanie jej własnych zdjęć, które ta wcześniej przekazała do domeny publicznej poprzez darowiznę na rzecz Biblioteki Kongresu. Padło wtedy pytanie, w jaki sposób można sprzedać coś, czego właścicielem jest każdy? 
 
Misek legalnie zdobył materiały, które posłużyły do stworzenia opracowanego przez niego wideo. Film będzie dostępny w domenie publicznej. Będzie można go pobrać i w dowolny sposób "remiksować", tak aby zawarte w nim materiały, stały się "wyzwolonymi" obrazami. 


www.swiatobrazu.pl