6 września 2018, 15:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4594 razy

Fotografia od A do Z: Filtry fotograficzne

Fotografia od A do Z: Filtry fotograficzne

Słownik Fotografia od A do Z prowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania. Obejmuje zarówno podstawy fotografii, jak i bardziej zaawansowane pojęcia.

Prezentujemy hasło: Filtry fotograficzne. Zapraszamy do lektury.

Fotografia od A do Z: Filtry fotograficzne

Filtr fotograficzny (filtr obiektywu fotograficznego) – płaska, przezroczysta lub częściowo przezroczysta nasadka nakładana na obiektyw, która wpływa na wygląd i charakter obrazu rejestrowanego przez aparat fotograficzny.

 

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Najbardziej znana forma filtru fotograficznego - szklany krążek z metalowym gwintem.

 

Filtry fotograficzne występują w różnych formach. Najpopularniejszą z nich jest krążek wyposażony w gwint umożliwiający przykręcenie filtru do obiektywu. Ze względu na różne rozmiary przednich soczewek, filtry produkuje się w całej gamie średnic gwintów stosowanych w obiektywach. Większość filtrów posiada dwa gwinty, z których jeden służy do zamocowania na obiektywie, drugi natomiast umożliwia przykręcenie kolejnego filtra. Tej możliwości pozbawione są cienkie filtry typu slim (stosowane na obiektywach o szerokim kącie widzenia) oraz część filtrów z elementem ruchomym.

Do innych rozwiązań, które obywają się bez gwintu mocującego, należą czworokątne filtry systemu Cokin zakładane na obiektyw za pomocą specjalnego adaptera oraz filtry żelowe wkładane do tylnej części obiektywów, których konstrukcja wyklucza użycie klasycznego filtra na gwincie (np. duże teleobiektywy oraz konstrukcje super-szerokokątne).

 

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Aparat fotograficzny z założonym filtrem typu Cokin.

 

Za pomocą filtrów, w stosunkowo prosty sposób, można osiągnąć rozmaite i niekiedy zaskakujące efekty na zdjęciach. Rezultaty działania niektórych filtrów można uzyskać przy użyciu odpowiedniego oprogramowania przetwarzającego obraz, jednak część z nich osiągalna jest wyłącznie poprzez fizyczne użycie właściwego filtra.

 

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Efekt użycia filtra polaryzacyjnego.

 

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Efekt użycia filtra gwiazdkowego.

[kn_advert]

Do najważniejszych rodzajów filtrów fotograficznych należy zaliczyć:

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Filtr polaryzacyjny firmy Hoya.

 

Od jakości filtru fotograficznego zależy:

Oprócz rodzaju i klasy szkła optycznego, ważnym parametrem świadczącym o jakości filtra fotograficznego jest ilość i rodzaj zastosowanych powłok. Na prostsze filtry nanosi się zazwyczaj dwie powłoki antyodblaskowe, ewentualnie całkowicie się z nich rezygnuje. W droższych filtrach (oznaczonych MC – multicoated) tych warstw jest nawet do kilkunastu, a czasami, oprócz warstw antyodblaskowych, stosuje się również dodatkowe powłoki o zwiększonej odporności na zarysowania czy wilgoć.

Fotografia od A do Z: Filtr fotograficzny
Wielopowłokowy filtr UV firmy Hoya.

Wokół tematu:

PureNight – filtr astrofotograficzny dla systemów Cokin i LeeWszyscy mający jakiekolwiek doświadczenia z astrofotografią wiedzą dobrze, jak kłopotliwe dla wykonującego zdjęcia nocnego nieba jest zjawisko szumu świetlnego. Z myślą o tym problemie astrofotograf Ian Norman opracował specjalny filtr o nazwie PureNight, któr... więcej

 

Zanim kupisz... filtr optyczny Fotografia cyfrowa wyeliminowała konieczność używania niektórych filtrów do zdjęć – w szczególności dotyczy to filtrów barwnych wykorzystywanych w fotografii czarno-białej. Jednakże istnieją akcesoria, których działania nie da się zastąpić cyfrową ciemni... więcejwww.swiatobrazu.pl