6 listopada 2019, 08:57
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3326 razy

Filtry optyczne Hoya Starscape - koniec z zanieczyszczenia świetlnymi nocnego nieba

Filtry optyczne Hoya Starscape - koniec z zanieczyszczenia świetlnymi nocnego nieba

Popularny producent filtrów optycznych Hoya zaprezentował nowe akcesorium adresowane do astrofotografów i fotografów rejestrujących na swoich obrazach nocne niebo (np. w fotografii krajobrazowej). Nowe filtry Starscape pozwalają na wyeliminowanie ze zdjęć żółtego i zielonkawego zafarbu, który powstaje na skutek zanieczyszczenia nocnego nieba światłem miejskim.

Filtry optyczne to znana metoda walki z zanieczyszczeniami kolorystycznymi powstającymi za sprawą światła emitowanego przez lampy sodowe i rtęciowe. Filtry optyczne Hoya redukują ilość docierającego do matrycy światła o 0,5 stopnia, ale w zamian pozwalają na uzyskanie - według zapewnień producenta - "wyraźniejszego obrazu nieba o naturalnej kolorystyce i zwiększonym kontraście". 
 
Poniżej można zobaczyć zdjęcia zarejestrowane odpowiednio bez i z filtrem. 
 
 
Poniżej znajduje się time-lapse autorstwa Christope’a Anagnostopoulosa prezentujący Drogę Mleczną.
 
 

Filtry optyczne Hoya Starscape

W komunikacie prasowym Hoya zapewnia, że nowo zaprezentowane filtry optyczne Starscape są lepsze od konkurencyjnych produktów, gdyż wykorzystują specjalnie opracowane szkło zamiast powłok optycznych. "Inne podobne filtry, które ograniczają zanieczyszczenia światłem wykorzystują powłoki szklane, które mogą powodować przesunięcia kolorów, w szczególności widoczne podczas pracy z obiektywami szerokokątnymi" twierdzi producent. Poniżej można zobaczyć efekt działania słabej jakości filtrów zaprezentowany przez Hoya.
 
 
Specjalna formuła szklana zastosowana w filtrach Hoya ma pozwalać na bezproblemową pracę z instrumentami szerokokątnymi bez niepożądanych przesunięć kolorystycznych. Przykład zaprezentowany przez Hoya wydaje się skrajny i raczej dotyczy bardzo słabej jakości akcesoriów, niemniej filtry Starscape to ciekawa propozycja i może zainteresować wielu fotografów krajobrazowych czy astronomicznych dążących do uzyskiwania możliwe najlepszych rezultatów. 
 
Filtry optyczne Starscape będą dostępne w rozmiarach 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77 i 82 mm. Niestety ceny tych akcesoriów nie są jeszcze znane. 
 


www.swiatobrazu.pl