Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 12:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Domowe slajdy 
Autor Wiadomość

Post Domowe slajdy
Witam!
Zamierzam zrobić slajdy. Metodą tradycyjną (zdjęcia na kliszy pozytywowej i do labu) wydaje mi się to prostsze niż tak jak ja muszę to zrobić. Ja mam bowiem materiał na komputerze w postaci plików graficznych. Teraz moje pytanie - czy fotolaby zajmują się skanowaniem plików na kliszę i robią z tego slajdy? Jeśli tak jakie są tego koszty? Czy można w jakiś sposób zrobić to w domu, np. poprzez wydrukowanie obrazu na folii? Wiem, że to może dać raczej słabe efekty, ale czy warto próbować? :roll:
Adam

niedziela, 6 grudnia 2009, 00:58

Post Re: Domowe slajdy
Są jeszcze laby, które naświetlają plik cyfrowy (jpeg, tiff) na kliszę pozytywową, ponoć efekty całkiem niezłe (osobiście nie widziałem). Cena o ile dobrze pamiętam to kilka złotych za kadr.

Dokładnych namiarów nie pamiętam, ale jak popytasz na forach lub pogooglujesz to coś znajdziesz.

PS
Wg. mnie samodzielne drukowanie na kliszy wielkości małego obrazka skończy się raczej porażką, jeśli już to rób format 6x6 lub 6x7 ... Tylko po co takie ceregiele jak można plik cyfrowy rzucić na ścianę / ekran cyfrowym rzutnikiem?

poniedziałek, 7 grudnia 2009, 10:12

jacek2004 napisał(a):
Tylko po co takie ceregiele jak można plik cyfrowy rzucić na ścianę / ekran cyfrowym rzutnikiem?

Jasna sprawa - pod warunkiem, że się takowy posiada. ;)

poniedziałek, 7 grudnia 2009, 20:51

Generalnie poruszyłeś bardzo poważny temat: "W jaki sposób oglądać zdięcia?"

Moim zdaniem wciąż najlepszą formą jest oglądanie odbitek papierowych. I tu mamy kilka pod sposobów: album tradycyjny, foto książka, w ramce na ścianie ...

Drugi sposób to komputer i TV.

Trzeci to rzutnik cyfrowy, dawniej slajdy.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

Ja stosuję pierwszy i drugi. Slajdy mam, ale oglądam zdigitalizowane. Co do rzutnika to faktycznie, taki co daje akceptowalną jakość kosztuje dużo, tak że lepiej pokaz dla większej grupy zrobić przy użyciu TV, który gwarantuje przyzwoitą jakość i wielkość.

wtorek, 8 grudnia 2009, 10:37

Akurat ja muszę zastosować slajdy, gdyż nie chodzi tu o przeglądanie zdjęć, tylko wyświetlanie obrazów uzupełniających dekorację sceniczną (scena jest mała, więc można sobie pozwolić na zwykły rzutnik). Próbnie wydrukowałem to na folii. Jak dostanę żarówkę to sprawdzę, czy jakoś to wygląda. Mam nadzieję, że tak ;]

wtorek, 8 grudnia 2009, 21:56

Trzeba było od razu mówić, że chodzi o element scenografii. W takim przypadku jakość rzucanego obrazu nie musi być "idealna", bo jest jedynie pojedynczym składnikiem wielu elementów, które będą absorbować uwagę widza.

W przypadku zwykłego pokazu zdięć widz skupia się właściwie tylko na prezentowanym obrazie.

środa, 9 grudnia 2009, 10:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]