Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 09:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 aparat ze stanów - rady, przepisy prawne.... 
Autor Wiadomość

Post aparat ze stanów - rady, przepisy prawne....
Jako ze w niedlugim czasie bede sciagal sobie ze stanow aparat chcialbym sie was poradzic w kilku sprawach. Odrazu mowie ze nie doszukalem sie tych informacji tutaj na forum - przy czym moge byc slepy wiec jakby co prosze o naprowadzenie na odpowiedni temat.

Jak wyglada kwestia podatkow na aparaty sciagane ze stanow do polski - zakladam zakup w sklepie online. Wiem ze w roznych stanach sa rozne podatki i przy wysylce w granicach US do innego stanu doliczne jes opodatkowanie. A jak to sie ma do przesylek do polski?

Po drugie jak wyglada kwestia cla. Kazdy sprzet fotograficzny winien byc oclony ? Na jakiej zasadzie stwierdzana jest zawartosc przesylki - kazda jest rozpakowywana, czy moze losowo a moze na innej zasadzie stwierdzana jest zawartos i nakladane clo? Doszly mnie sluchy ze clo nakladane jest tylko na sprzet nowy - w zwiazku z tym co oznacza "nowy sprzet" - kartonik, papiery itp. ??? zakladam np. wysylke aparatu w oddzielnej paczce a kartonika i dupereli w innej ?
O oclaniu sprzetu mowi sie rozne rzeczy - kilku znajomych juz zamawialo i cla im nie nalozono na apraty, wiec ja juz nie wiem jak to jest.

Mile widziane inne rady - na co zwracac szczegolna uwage podczas uzgadniania wysylki itp.

piątek, 13 sierpnia 2004, 19:10

jezeli ktos bedzie wysylala Ci aparat, nie sklep, a jakis znajomy na przyklad, to laduje wszystko do pudla, pisze ze w srdoku sa ciuchy i tyle.
szwagier tak robil, no i bylo.
nowy nie nowy - chodzi tez czy nie na sprzedarz. z pudelka czasem wycinaja kod kreskowy, zebys go czasem nie chcial upchnac gdzies w swoim sklepiku... :wink:

piątek, 13 sierpnia 2004, 22:31
Moderator

Ja napiszę tylko od siebie, że czekam na rzetelną recenzję z takich zakupów - sam jestem ciekaw.

piątek, 13 sierpnia 2004, 23:46

Ja bede zamawial wlasnie na zasadzie jak opisal emes. Czyli aparat wysle mi prywatna osoba - z tym ze ja myslalem zeby dla niepozoru jeszcze wyslac 2 paczki (jedna aprat, druga pudlo i reszta) ale skoro kolega mowi ze poprostu co innego napisac do luz - zreszta jakies ciuchy czy tam spozywcze rzeczy (moze szybciej dojdzie) zawsze moze zaladowac dodatkowo i nawet stan faktyczny bedzie sie zgadzal z tym co pisze ;)

Vrndeur - nieomieszkam zdac relacji z calego przebiegu takie transakcji, z tym ze wlasnie ja nie bede zamawial bezposrednio do polski tylko przez znajomego. Ale nadal nie wiem czy nie kozystniej wyjdzie mi zamowic w sieci na osobe w stanach i jak osoba dostanie paczke to wysle dalej a nie kupic w sklepie tam - ja mam rodzinke w chicago i tam dookola sa jakies drogie aparaty a znalazlem sklep w ktorym c-5060 (takiego dokladnie chce) stoi za 328$ - koresponduje z nimi juz z tydzien, wypytalem sie o wszytko o co sie dalo - czy nie jest to przypadkiem tzw. "factory Refurbished camera" czy nie ma jakies oplat dodatkowych i tym podobne - wszystko wyglada jak narazie pieknie.

Z tym ze ja bede skladal zamowienie dopiero okolo konca miesiaca-poczatku pazdziernika - poki co jestem doszczetnie splukany ;(

Co do relacji z takiej transakcji z wysylka bezposrednio do polski. Dobry znajomy zamawial z tamtad olka c-740 a moze to jest c-745 (one sa identyczne wizualnie wiec nie wiem ktrorego). Transakcja trwala dlugo - okolo 3 tygodni. Towar dotarl do polski caly i nienaruszony, cla nie dostal - paczka byla zapakowana ciekawie bo pudlo z aparatem bylo w innym pudle wypchanym jakas pseudo pianka a to jeszcze w jednym duzym pudle. Paczka wygladala jak maly telewizor ;) Koszt transportu do polski wyszedl go okolo 80$

Emes - ty kiedys chyba podawales linka wlasnie do tego sklepu z ktorego ten czlowiek zamawial aparat i z ktorego ja chce zamowic.

sobota, 14 sierpnia 2004, 02:07
Moderator

Mój aparat też był sprowadzany z USA i powiem jak najlepiej to zrobić.

Pudełko z aparatem zapakować w ładny papier prezentowy! Włożyć je do większego kartoniku i dodać jeszcze jakąś koszulkę i kilka słodyczy! Koniecznie! Celnicy bowiem czasami otwierają paczki i jeśli tutaj to zrobią i zobaczą takie rzeczy, to będą pewni, iż to prezenty i od razu przepuszczą. Ja dostałem właśnie taką paczkę (aparat kupiony przez Allegro u POLUSA). Sposób sprawdzony.

sobota, 14 sierpnia 2004, 02:33

Dzieki za wszystkie rady - napewn sie przydadza, jako ze jestem obecnie zupelnie bez aparatu, nie mam funduszy na kupno w polsce a na clo tez mi sie nie usmiech wykladac kasy.

sobota, 14 sierpnia 2004, 02:42

Dowiedzialem sie dosc ciekawej rzeczy. Clo jest nakladane w momencie gdy wartosc przesylkji przekracza 20$, co ciakwsze tyczy sie to rowniez sprzetu urzywanego. Teoretycznie mozna to obejsc majac znajomego w jakims sklepie, ktory wystawi fakture stwierdzajaca ze wartos sprzetu to wlasnie 20$ (mozna dopisac ze sprzet jest np. uszkodzony aby nie bylo dziwne ze jakis super aparat niby jest wart 20$)ktora dolaczy do przesylki. Ten sposob jest w 100% pewny i w tym momencie clo napewno nie bedzie doliczone. Co ciekawsze kupujac w podobny sposob sprzet na terenie UE sprawa wyglada deczko inaczej. Jako ze Polski Urzad Skarbowy nie moze sprawdzic z jakiej faktury rozliczyl sie sklep w stanach ale moze sprawdzic to na terenie UE.

Dalej nie jasna jest kwestia jak wyglada clo jezeli wysylka nastapi od osoby prywatnej - w tym momencie bardzo mozliwe jest iz cena aparatu zostanie policzona wg. jakiegos ich cennika i jak przekroczy 20$ to clo murowane. Z prezentami tez tak jest - tez podlegaja ocleniu w zaleznosci od ich wartosci.

To mi zaczyna mocno komplikowac kwestie zakupu aparatu - a juz bylem na 100% zdecydowany i tylko do konca miesiaca na kase czekalem. Przy okazji takie przepisy podobno weszly w zycie jakos niedawno - kwestia tych 20$ wartosci.

wtorek, 17 sierpnia 2004, 18:10

Jeśli napiszesz, że sprzęt jest uszkodzony lub używany, nie zapomnij o stosownej dokumentacji potwierdzającej ten fakt.

W przeciwnym wypadku znaleziona zostanie najniższa krajowa udokumentowana cena i od niej podatki i opłaty doliczą.

wtorek, 17 sierpnia 2004, 18:17

Jeśli napiszesz, że sprzęt jest uszkodzony lub używany, nie zapomnij o stosownej dokumentacji potwierdzającej ten fakt.

No tak ale podobno od niedawna sprzet uszkodzony i uzywany rowniez podlega ocleniu i co ciekawsze na tej samnej zasadzie co nowy - czyli maksymalna wartosc 20$.

A tak wogole to jak mam udokumentowac ze jest uszkodzony badz uzywany???

Silent Planet napisał(a):
W przeciwnym wypadku znaleziona zostanie najniższa krajowa udokumentowana cena i od niej podatki i opłaty doliczą.

Jak rozumiem mowimy o wysylce przez prywatna osobe? bo jezeli przez sklep to clo naliczane jest wedlug faktury zakupu.

Troszke zglupialem i poki co nie wiem co mam zrobic - musze to wszystko jeszcze ze 2x dokladnie przemyslec.

wtorek, 17 sierpnia 2004, 20:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]