Teraz jest czwartek, 20 września 2018, 22:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 "Fed4" jak robić (lepiej?) powrót do źródeł 
Autor Wiadomość

Post "Fed4" jak robić (lepiej?) powrót do źródeł
kilka miesięcy temu stwierdziłem mam dość idiotera a $ na cyfraka brak więc odkurzyłem i przejrzałem kilka książek o fotografi i próbowałem. Fed ma światłomierz :lol: więc na początku się nie martwiłem , w dni słoneczne/pogodne na iso 200 robiłem na 1/60 przesłone 2.8(podoba mi się efekt rozmycia tła dalszego 8) ) raz na 1/125 ale wyszło kilka kwiatków :lol: niektóre zdj wpadły za mocno w fiolet (zapewne prześwietlone lekko :D ), bez lampy błyskowej machałem również w dobrze oświetlonych (i mniej) pokojach wyszło bez zarzutu(1/60,2.8) porwałem się na zdj nocne jak je robić ?
[*wczesny poranek* zauważyłem że przy dłuższym naświetlaniu na mniejszej przesłonie światło latarni fajnie się rozmywa a przy odwrotnych ustawieniach było troche jaśniejsze(mniej cieni) a latarnie miały minimalne rozmycie]

*inne zdj nocne 3p budynek i widok na uliczke oświetloną latarnią z prawej a z lewej niewidoczny na zdj oświetlony skwer ,jasne okna, i witryna slkepu 2.8 ok 30s i zdj wyszło jaśniejsze niż myślałem :wink:

(+-30s 2.8 ?) i wczesno poranne

po pierwszym filmie zorientowałem się że skala światłomierza była na ok iso 100 :lol: i prawdopodobnie stąd tu nie które prześwietlenia więc światłomierz poprawiłem na ok 200 iso

ale po drodze miałem kilka niepowodzenień(zablokowanie spustu migawki, filmu nie naciągał i robiłem puste zdj, w tym czasie dowiedziałem się od fotografa że na iso 200 zdj robi się z 1/500 i tylko przesłone się zmienia (konica)

16=plaża,11=pogodnie,8=słonce srednio zza chmury, 5.6 = pochmurno, 4=zachod slonca,

ale robiąc drugi film kierowałem sie z przekory światłomierzem feda
był wsch słonca 5.30 rano sierpień wdg wskazan konica powinno byc chyba 4 na 1/500 niższej przesłony nie przewiduje , a zrobiłem ze swiatłomierza 2.8 na 250 i
raz było ok drugie zdj troche bardziej ciemniejsze wpływ zacienionego zaczynającego się ogrodu?(wyszedł prawie czarno)
*słońce widoczne przez chmury...

ale o tym poranku pojechałem w las i wiadomo prześwitujące słońce niezajasny las + czasami mgła zdjęcia machałem również jakdobrze pamiętam 1/250 przy 2.8 i kolor zielony lasu tam gdzie słońce nie dochodziło był naturalny ale im bliżej słońca wchodził w jasno brązowy do białego
jakbym robił na 4 i 1/500 to kolory byłyby by lepsze ?

a i jeszcze jedeno głebia ostrości w takich warunkach modyfikując (migawke dłuższą a zwiększając przesłone) od 4 na 1/500 przy 1/60 na 11 ostrość uzyskałbym od ok 3m do nieskończoności przy nastawieniu odległośći ok 5.5m zdj będzie

narazie z tych zdjęć co robiłem głębia ostrości nigdy nie wyszła przed nastawioną odległość choć moze na 11 to zajdzie

*na liczniku zdjęć mam korpus pozwala przekręcać na słoneczko,księżyc,żarówke to jest tak dla ozdoby czy odbija się na zdj ?

*iso 100 daję lepszą jakość niż iso 200 ? ma chyba mniejsze ziarno?

*czy jest możliwe aby do tego aparatu zdobyć nasadke zmiękczającą ? :)

========================================================
POZDRAWIAM I BĘDE WDZIĘCZNY ZA RADY I SUGESTIE TECHNICZNE[/b]

Ostatnio edytowano piątek, 27 sierpnia 2004, 20:29 przez perzadam, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 27 sierpnia 2004, 19:33

( informacja dla kolegi MuHy, który szybko kasuje posty - Fed to nie lustrzanka :wink: )

Co do Twoich problemów kolego...
Należy się cieszyć, że materiały odwracalne mają takądużą tolerancję na błędy ekspozycji.
Gdy założysz slajd, przestraną Cię zadowalać wyniki :wink:

Światłomierz w Twoim aparacie może z czasem ślepnąć lub "nadwidzieć". W moim Fedzie światłomierz ślepnął z czasem. Ponoć to jakieś styki śniedzieją...

Przysłona nie ma wpływy na kolory. Na nie ma wpływ czas ekspozycji.

Co do ekspozycji - konkretną przsłonę dobierasz do konkretnej sytuacji, a do niej dobierasz czas.
Jeśli kończy się skala czasów - korygujesz przysłoną.

Właściwie co tu pisać - wszystkie Twoje pytania i błedy pochodzą właśnie od niepoprawnej ekspozycji.

Fedem idzie poprawnie naświetlić kliszę, Ty na pewno umiesz się Tym światłomierzem posługiwać ? :wink:

piątek, 27 sierpnia 2004, 20:27

światłomierzem potrafię posługiwać (zzzz) obracam korpus z czasami az czerwona strzałka pokryje się z cienką wskazówką światłomierza + skorygowanie czułości *asa zgodnego z iso

"Twoje pytania i błedy pochodzą właśnie od niepoprawnej ekspozycji" do tego też doszedłem :)

"Co do ekspozycji - konkretną przsłonę dobierasz do konkretnej sytuacji, a do niej dobierasz czas.
Jeśli kończy się skala czasów - korygujesz przysłoną. "

tja dobrze i słusznie powiedziane tyle że z tego trudno mi wyciągnąć wnioski co zrobiłem nie tak a jak to poprawnie zastosować do wcześniejszych przypadków które przecierz nie od tak sobie przytoczyłem ?

piątek, 27 sierpnia 2004, 20:51

Kadrujesz... patrzysz na wskazówkę światłomierza, jaką cyfrę pokazuje przy danej przysłonie... obracasz pokrętłem aby wybrać cyfrę ze światłomierza... odczytujesz czas ekspozycji... ustawiasz go, wykonujesz zdjęcie.

To nie jest takie trudne. :wink:

piątek, 27 sierpnia 2004, 21:15

Kadrujesz... patrzysz na wskazówkę światłomierza, jaką cyfrę pokazuje przy danej przysłonie... obracasz pokrętłem aby wybrać cyfrę ze światłomierza... odczytujesz czas ekspozycji... ustawiasz go, wykonujesz zdjęcie.

To nie jest takie trudne. :wink:

*światłomierz potrafie obsługiwać,,,

:shock: :shock: łałąłą :) kurka napiszę krócej chodzi mi oto czy kierować się światłomierzem czy grzać na migawce 1/500s i tylko przesłone regulować ?

czy coś pośrodku ?

a jak byś poprawił te ustawienia ? rano/poranek/wieczór/?

Ostatnio edytowano piątek, 27 sierpnia 2004, 22:03 przez perzadam, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 27 sierpnia 2004, 21:46

On prawdę Ci powie.

PS. ASA = ISO. Nie musisz korygować. Koryguj jak masz DIN.

piątek, 27 sierpnia 2004, 21:56

hmm jescze się sprawdzi , głębia ostrości mnie zastanawia załóżmy wdg tego co pisze na opakowaniu do filmu dzień pochmurny stosować 5.6 przy 1/500 chcąc zrobić zdj ostre (jak najbliżej żeby ostro wyszło) potrzebuje możliwie najmniejszą przesłone przez co dłuższy czas naświetlania = 16 na 1/60 ?(niedoświetle przypadkiem zdj?) ostrośc od 2/4m do nieskończoności

*szczególnie mnie to nurtuje bo wyjeżdżam i jak przyjdzie mi machnąć wyrażnie osobe i krajobraz to pojedyncza osoba 4m odemnie nie zaciekawie wyjdzie ?

a ustawienienia noc/poranek(szczególnie te mocne światło w lesie)/ wdg światłomierza robiś nadal :)?

piątek, 27 sierpnia 2004, 22:34

No ale przysłona a odległość ostrzenia to dwie różne rzeczy.
Przysłoną wpływasz na głębię ostrości - czyli obszar w jakiś sposób ostry przed i za płaszczyzną ostrości - którą ustawiasz sobie obiektywem.

I albo osoba, albo krajobraz w tle - albo ostrzysz cztery metry, albo nieskonczoność...

Co do reszty - trzeci raz nie zamierzam się powtarzać.

Pozdrawiam...!

piątek, 27 sierpnia 2004, 23:43

Silent Planet - przylapales mnie :!: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Tu powtwierdza sie regula zeby za duzo nie mowic o czyms o czym sie nie ma pojecia :( (lepiej sluchac niz glupoty gadac)

sobota, 28 sierpnia 2004, 00:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]