Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 04:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 co to jest i po co: przesłona; preselekcja przesłony; ... 
Autor Wiadomość

Post co to jest i po co: przesłona; preselekcja przesłony; ...
ekspozycja; zmiany czułości ISO.

tak więc jestem totalnym amatorem. czytam tą instrukcję i czytam, i połowy nie kumam :shock:

tzn rozumiem co jest napisane ale szkoda ze nie jest wyjaśnione po co to jest??

no a po coś jest skoro można to mnanualnie sobie nastawiać??

mam canona A75, od niecałej doby. już mi się niesamowicie podoba :):)

prosze o pomoc doswiadczonych ...

wtorek, 26 października 2004, 18:00
Przesłona to jest taie coś, co reguluje ilość światła padającego na matrycę. Preselekcje przysłony jest po to, żeby ręcznie regulować tą ilość. Dodam jeszcze, że im bardziej zamknięta przesłona(im mniej światła) tym większa głębia ostrości.

P.S.
Zapraszam na moją stroną:
http://stasiek165.republika.pl

wtorek, 26 października 2004, 19:17

Po 1: przysłona i migawka są ze sobą powiązane.
Generalnie przysłona, to wielkość otworu, przez który wpada światło. Im większy otwór (mniejsza liczba F), tym głębia ostrości mniejsza i czas naświetlania krótszy (to za chwilę).
Migawka, to czas, w którym światło pada na matrycę. Im dłuższa migawka, tym większa przysłona.
Głębia ostrości polega mniej więcej na tym (na przykładach):
Gdy mamy F2.8 (duży otwór)- jeżeli nasz fotografowany obiekt jest 60cm od aparatu, to ostre będzie wszystko w przedziale 50-70cm.
Gdy mamy F8 (mały otwór)- obiekt 2m od nas- wszystko między 1,6m a 2,4m jest ostre.
Podane przykłady są czysto teoretyczne, a wszelkie cyferki związane z ostrością i głębią ostrości raczej nie są prawdziwe. Podałem to tylko tak dla przykładu.

wtorek, 26 października 2004, 19:23
Moderator

wtorek, 26 października 2004, 20:06

z czuloscia ISO jest jak z normalnymi filmami - im mniejsza liczba, tym film jest mniej czuly na swiatlo, wiec trzeba stosowac dluzsze czasy. ale z drgiej strony, im wyzsza czulosc, tym wieksze szumy na zdjeciu, gdyz sygnal z matrycy musi byc bardziej wzmacniany i wkrada sie do niego wiecej znieksztalcen.

ja na twoje pytanie odpowiem przewrotnie - jezeli czytasz o tych trybach i za bardzo nie wiesz do czego sluza - nie przejmuj sie. na razie ustaw aparat na tryb auto lub P i spokojnie sie nim baw. dopiero z czasem zaczniesz wykorzystywac dodatkowe mozliwosci - bo moim zdaniem na poczatku wiecej mozna w manualu popsuc niz zrobic dobrego - mowie po sobie :oops:

a tak przy okazji: jak ci sie podoba a75? tak z perspektywy - jak sama napisalas - totalnego amatora. jak juz pisalem moja dziewczyna chce kupic sobie aparat, doradzam jej wlasnie a75. tylko ze jej wiedza na temat fotografii sprowadza sie do odnalezienia spustu migawki :D jak komus takiemu bedzie elzal w rekach a75?

wtorek, 26 października 2004, 20:14

Moje zdanie: komuś takiemu lepiej zakupić Olympusa C-310. Bardzo dobry automacik.

wtorek, 26 października 2004, 20:28
@ makak - Kupiłem wczoraj. W tej chwili pewnie jestem taki sam laik w fotografii jak Twoja dziewczyna. Na razie wybieram Auto i cykam ( troszke w P ). Dobrze leży w dłoni, malutki jest i dostęp do przycisków ma dobry. Ważne że ma manuala - z biegiem czasu się przyda. No i nie jest drogi. Polecam. Będzie zadowolona, a kto wie, moze za kilka miesięcy zacznie korzystac z manuala jak się jej fotografowanie spodoba.

wtorek, 26 października 2004, 21:13

Znów się nie zalogowałem :oops: Dodam jeszcze, że na Auto robi dobre zdjęcia ( jak na moje oko amatora, niedoszukujące się szczegółów w każdym pixelu). Może ten 310 dobry jest ale po ile są karty Xd!!!

Ostatnio edytowano wtorek, 26 października 2004, 21:45 przez Budrys, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 26 października 2004, 21:14

Uważam to co Superbike. Jeżeli się nic nie umie, lepiej zainwestować w C-310 + książkę o fotografii, niż w A75.
Vendeur - można mówić i przysłona i przesłona. Znajomy fotografik (zawodowy, po studiach) mówi tylko przez "e". Sprawdziłem jeszcze w słowniku - podane są obie formy.

wtorek, 26 października 2004, 21:34
Moderator

Vendeur - można mówić i przysłona i przesłona. Znajomy fotografik (zawodowy, po studiach) mówi tylko przez "e". Sprawdziłem jeszcze w słowniku - podane są obie formy.

Ja się sugerował pewnymi publikacjami, ale skoro tak twierdzisz... Sam często piszę przesłona. ;)

wtorek, 26 października 2004, 22:20

ojej dziękuję strasznie za wszystkie odpowiedzi!!!

jesczze ytroche minie nim się odnajdę w tym wszystkim:))

dodam jesczze ze dziś jednak dokupiłam ładowarkę i akumulatorki bo alkaliczne wytrzymały... niecały dzień:))

dzięki!!!

wtorek, 26 października 2004, 22:39

A ja też zawsze mówiłem 'przesłona', ale większość forumowiczów uzywa tutaj 'przysłona' więc myślałem, żem jest niedouczony, ale cieszę się, że znowu bede mógł pisać 'przesłona' i nie bede się musiał wstydzić :lol:

wtorek, 26 października 2004, 22:45

aparat jest poprostu zajebisty, jestem naprawde pod wielkim wrazeniem, ale to pewnie dlatego ze to moja pierwsza cyfrówka:))

daje tyle radości ze już drugi dzień nie schodzi mi uśmiech z twarzy :)) <no, poza chwilą gdy padły baterie:):)

dziś np.zrobiłam swoje pierwsze w życiu panoramiczne zdjęcie i wogole nacieszyć się nie mogę:))

w rękach lezy ok, nie jest za duzy, nie jest za cięzki, vizualnie bardzo fajnie wygląda, jakość zdjęc jest naprawde rewelacyjna, sepia mnie powaliła normalnie, i juz wiem ze w takich kolorach poźniej bede robić fotki :)

wszystko jest świetnie. jako amator nie mam co polecać, bo nie mam porównania, ale wiem napewno ze to był zajebisty zakup!!

wtorek, 26 października 2004, 22:47

owoc- bardzo widzę, że się cieszysz, też to miałem, ale proszę Cię bardzo, nie przeklinaj, ok?

TomekK- czy ty nie miałeś Olympusa C-300?

Ja też mówiłem przesłona, potem Vendeur stwierdził, że przysłona, to żeby nie być lewym zacząłem pisać przysłona, teraz już nie wiem.

Budrys- taka moja rada, dotycząca A75: nigdy nie rób na AUTO, zawsze zamiast tego używaj P. Aparat ma czasem tendencję do ustawiania wysokiego ISO, a w P ustawiasz ISO50, jak trzeba to ISO100 i po sprawie.

wtorek, 26 października 2004, 22:53

zapamiętam i już nie będę !!

prawda, ciesze się strasznie :)) taki entuzjazm mega wielki :)) super :))

wtorek, 26 października 2004, 22:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona