Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 14:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 rozdzielczosc zdjec 
Autor Wiadomość

Post rozdzielczosc zdjec
witam,
w jakiej rozdzielczosci zdjecie wystarcza zeby zrobic odbitke 10x15 w przyzwoitej jakosci? glownie ogladam zdjecia na kompie, rzadko wywoluje, czy rozdzielczosc powyzej 1600x1200 jest mi do czegos potrzebna?
pozdrawiam.

wtorek, 17 stycznia 2006, 03:02

jesli glownie na kompie to ci taka wystarczy aleja zawsze robie w jak najwiekszej mozliwej, bo nigdy nie wiadomo czy nie bedziesz chcail wiekszego formatu sobie zrobic albo do czego bedziesz chcial fotke wykorzystac.

1600x1200 wystarczys pokojnie do takiego formatu zdjeci

wtorek, 17 stycznia 2006, 09:55

No owszem wystarczy, jeśli komuś nie przeszkadza marna jakość fotki. Mój ojciec wywołuje fotki w formacie 10x15 z aparatu 2 mln rozdz.. Zaznaczam, że robi w najwyższej jakości. Na fotografiach widać bardziej lub mniej brak szczegółów i mnie takie fotki nie zadowalają, wyglądają trochę, jak malowane obrazki, a nie fotki.
Mam sporo wykonanych fotek w rozmiarze 10x15 moim wcześniejszym aparatem Olympus C-360 (3 mln rozdz.) w wymiarze HQ 2048x1536 i tu mogę powiedzieć, że fotografie 10x15 wyglądają bardzo ładnie.
Teraz mam aparat z 5 mln rozdz. i to pozwala już w znacznym stopniu kadrować zdjęcie i uzyskać z mniejszego kadru piękne fotki 10x15 z dużą szczegółowością. I do tego również przydaje się zdjęcie wykonane w maks rozdzielczości - do kadrowania. Także rób fotki w maks rozdzielczości, bo nigdy nie wiesz kiedy coś cię na fotce zafascynuje i będziesz chciał wywołać.

wtorek, 17 stycznia 2006, 16:43

Zgodzę się z tym, że warto robiś fotki z max. rozdzielczością ze względu na mozliwość kadrowania (to coś takiego, jak możliwość skorzystania z zooma po zrobieniu zdjęcia :) ), ale z tym, że 1200x1600 to za mało, to już nie mogę się zgodzić. Ostre zdjęcie w tej rozdzielczości pozwala spokojnie na uzyskanie bardzo dobrej odbitki w formacie 10x15. Przecież 10x15 z 2 Mpix, to 20x30 z 8 Mpix. Odbitki w tym fotmacie wychodzą z 350D superostro (z olków pewnie też). Ważne, żeby nie przymykać przesadnie obiektywu, max do f 5,6 w przypadku kompaktów z małą matrycą. Nieostre zdjęcie 10x15 z 2 Mpix nie wynika z rozdzielczości, tylko z kiepskiego obiektywu, błędu w ustawieniu odległości, lub z poruszenia zdjęcia. Proponuję ustawić aparat na statywie, wybrać ogniskową przy której świato jest nie gorsze niż 2,8, wybrać 4 lub 5,6; skorzystać z samowyzwalacza i zdjęcie MUSI być ostre, chyba, że autofokus jest do bani.
Pozdrawiam

wtorek, 17 stycznia 2006, 19:38

Najkrótsza i chyba najbardziej sensowna odpowiedź:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Kal ... egapikseli
Pozdrawiam. :-)

wtorek, 17 stycznia 2006, 20:53
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]