Teraz jest wtorek, 23 października 2018, 20:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Oświetlony,poruszający się obiekt wieczorem i nocą. 
Autor Wiadomość

Post Oświetlony,poruszający się obiekt wieczorem i nocą.
Chciałbym zrobić zdjęcie wieczorem lub nocą przelatującym nisko samolotom. Jak to zrobić aby zdjęcie nie było rozmyte?

wtorek, 12 maja 2009, 15:42
Post Re: Oświetlony,poruszający się obiekt wieczorem i nocą.
Przy małej ilości światła trzeba wydłużyć czas ekspozycji aby poprawnie naświetlić zdjęcie. Wtedy zawsze coś będzie "poruszone" chyba że fotografowana scena jest "statyczna" Wyjściem z sytuacji jest podnoszenie czułości ale to zawsze niekorzystanie wpływa na jakość fotografii. Do wykonania "nieporuszonych" ujęć samolotów potrzebny jest krótki czas ekspozycji zwłaszcza jeżeli są to odrzutowce. Nie bardzo wiem o jakiego rodzaju zdjęcie chodzi. Jeżeli chcesz wykonywać zdjęcia po zmroku to nie widzę możliwości zrobienia nierozmytego ujęcia.
Wklej jakieś swoje przykładowe zdjęcie wraz z exif'em. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

wtorek, 12 maja 2009, 16:36

Nie próbowałem jeszcze robić zdjęć późnym wieczorem. Mój balkon jest teraz idealnie na ścieżce podejścia na Okęcie. Dlatego zapytałem o zdjęcia wieczorne lub nocne. Zostanę jednak przy zdjęciach dziennych samolotów pasażerskich i dynamicznych sportowych. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

wtorek, 12 maja 2009, 17:29
Moderator

Jest jedna szansa, aby zrobić efektowne zdjęcie w takiej sytuacji (pomijam wysoką czułość i szczególnie zdjęcia bardziej od przodu - to wszystko powinno bez problemu umożliwić osiągnięcie zamierzonego efektu).. Mianowicie ruch aparatu zgodnie z ruchem samolotu. Takie zdjęcia robi się często samochodom, kolarzom, aby ukazać dobitnie ich prędkość. Po prostu mocujesz aparat na statywie, ustawiasz sobie parametry ekspozycji i w momencie gdy nadlatuje samolot, zaczynasz robić fotkę np. z prawej strony, przesuwając aparat zgodnie z ruchem samolotu (tak, aby stale był w tym samym położeniu na zdjęciu, czyli np. dokładnie w centrum) w lewo i kończąc zdjęcie np. po upływie jednej sekundy. Trzebaby też użyć raczej większej ogniskowej, aby wyeliminować różne perspektywy obiektu w przypadku bliskiej odległości fotografowania.

Pozdrawiam.

niedziela, 24 maja 2009, 10:04

Jeśli posiadanym sprzętem jesteśmy w stanie uchwycić oświetlony obiekt bez rozmycia, jest jeszcze jeden sposób, aby zarówno obiekt, jak i tło dobrze wyglądały. Nie jest to jednak proste (jakby jakikolwiek sposób wykonania takiego ujęcia był. Wymaga to do tego pewnej obróbki graficznej. Jako, ze nie mam sprzętowej możliwości wykonania czegoś takiego, nie jestem w stanie powiedzieć, na ile to jest możliwe.

Mam na myśli zablokowanie aparatu na statywie, złapanie poruszającego się obiektu (wówczas ciemne tło wyjdzie praktycznie zupełnie czarne) i bez poruszenia aparatu wykonanie drugiego zdjęcia, tym razem z dłuższym czasem ekspozycji, aby nasze tło było dobrze naświetlone. Następnie możnaby spróbować przy uzyciu jakiegoś programu do obróbki zdjęć pod HDR(np. Photomatix, SNS-HDR, Photoshop) skleić te dwa ujęcia. Możnaby spróbować również przy pomocy Photoshopa / Corela / innego bardziej zaawansowanego programu graficznego nałożyć te dwa zdjęcia na siebie na zasadzie 'jeśli jaśniejszy'. Powinno się wówczas uzyskać pożądany efekt...

Jak mówiłem, nigdy tego nie próbowałem i nie daję gwarancji, że się uda. To tylko taki mój pomysł :)

Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości :)

niedziela, 16 maja 2010, 04:25

Nie wygrzebuj staroci.

poniedziałek, 17 maja 2010, 11:09

Na tym forum tyle się dzieje, że starocie pływają tuż przy powierzchni...
A jakoś nie mam nawyku spoglądania na daty :P

wtorek, 18 maja 2010, 01:04

NeoAndrew napisał(a):
Na tym forum tyle się dzieje, że starocie pływają tuż przy powierzchni...
Bo to jest bardzo dobre forum, większość robi pewnie fotki, a nie jak na innych forach wali godzinami w klawiaturę :wink:

wtorek, 18 maja 2010, 16:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]