Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 02:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 ekwiwalent do 35 mm 
Autor Wiadomość

Post ekwiwalent do 35 mm
Witam. Miałem kiedyś aparat cyfrowy Konika Minolta S414. Teraz zamierzam kupić Sony DSC-H20. Chciałbym poznać różnicę ekwiwalentu do 35mm w obu aparatach.

Konika Minolta: 35-140
Sony: 38-380

Który jest lepszy i dlaczego?

poniedziałek, 1 lutego 2010, 00:01

Post Re: ekwiwalent do 35 mm
To jest właśnie ekwiwalent dla pełnej klatki. Sony ma większy zoom. Czy to jest lepiej, to już musisz sobie sam na to pytanie odpowiedzieć.
NB w/g mnie nie, ale s414 jest z kolei wiekową konstrukcją.

poniedziałek, 1 lutego 2010, 00:40

Dzięki za odpowiedź. Moje pytanie wzięło się stąd, że ten aparat marki Sony jest całkiem pożądny, tylko jako wadę wymienia się, że ma zbyt małą szerokokątną optykę. Jeśli tak jest to chciałem porównąć ten parametr z moją Koniką Minoltą. Czy faktycznie to dużo ujmuje temu aparatowi? Czy rzecz w tym, że sony z tym obiektywem ma jakby "wąski" obiektyw? I czy Konika Minolta wypadła lepiej z tym "szerokim widzeniem".

To cytat z tego opisu o sony:
"Aparat został wyposażony w obiektyw (Carl Zeiss) z 10-krotnym zoomem optycznym (38-380 mm dla małego obrazka). Zapewne już zrozumieliście co nas rozczarowało - naturalnie zakres ogniskowych. Większość aparatów konkurencji, dysponuje szerokokątną optyką - przynajmniej w tym segmencie."

poniedziałek, 1 lutego 2010, 01:08

Praktycznie w obu aparatach szeroki koniec jest taki sam, w praktyce nie odczujesz różnicy.

Natomiast, czy 38mm to wystarczająco szeroko? To już musisz sam sobie odpowiedzieć. Jeśli 35mm były wystarczająco szerokie w Minolcie, to nie zobaczysz różnicy w Sonym.

Wszystko zależy jakich ogniskowych używasz, sprawdź exify fotek robionych Minoltą. Na sieci są programy, które robią statystykę używanych ogniskowych.

Co do rozszerzenia kąta widzenia, to ostatnio widziałem tanie przecenione konwertery Sony x0,7 w cenie poniżej 100zł (a kosztowały około 600). Sam takiego kupiłem i używam z kamerą. Na kamerze sprawuje się doskonale, ale kamera jest mniej wymagająca i więcej wybacza. Zrobiłem też dla próby kilka fotek z Zuiko 14-45 i tym konwerterem - tragedii nie było, można używać. Z Sonym zrobiłoby się około 27mm na krótkim końcu.

Krotność zooma x10 gwarantuje, że obiektyw jest jeszcze przyzwoity. Większe krotności raczej nic dobrego nie wróżą.

poniedziałek, 1 lutego 2010, 10:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]