Teraz jest wtorek, 16 października 2018, 17:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Skaner do negatywów 6x9 
Autor Wiadomość
Post Skaner do negatywów 6x9
Potrzebuję skanera do negatywów czarno-białych formatu 6x9 (czyli błony średniego formatu) w cenie do max. 2,5 tys. Muszę zarchiwizować kilka tysięcy negatywów w archiwum z fotografiami pochodzącymi z połowy XX w. Większość z nich ma format 6x9.

Wstępnie wybrałem modele:
- Epson Perfection 4870 Photo,
- Epson Perfection 4990 Photo,
- Epson Perfection V700 Photo.

Nie jestem jednak specjalistą i nawet nie mam pewności, czy te modela na 100% oferują możliwość skanowania negatywów 6x6. Producent nie ma znaczenia. Proszę o wskazówki i sugestie.

Jeśli temat został założony w nieprawidłowym dziale proszę moderatorów o przeniesienie i wyrozumiałość.

Ostatnio edytowano wtorek, 6 kwietnia 2010, 12:47 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy

wtorek, 6 kwietnia 2010, 10:57

Post Re: Skaner do negatywów 6x6
- Epson Perfection 4870 Photo - nowy nie do kupienia, był poprzednikiem 4490, pozwalał na skanowanie materiałów transparentnych o wymiarach do 6"x9".
- Epson Perfection 4990 Photo - kupienie nowego może jeszcze możliwe, ale graniczy z cudem, trudny do kupienia z drugiej ręki bo ceniony przez użytkowników, można nim skanować nawet wielki format 8"x10", więc chyba z tego powodu trudny do kupienia,
- Epson Perfection V700 Photo aktualnie do kupienia, ale chyba tylko można nim skanować średni format, o ile dobrze pamiętam. Fabrycznie ma ramkę na 3 negatywy 6x6. Daje nieco lepsze wyniki niż pozostałe, ale cena też zdecydowanie najwyższa.

Co do uzyskiwanych rezultatów to maksymalna rozdzielczość skanowania waha się w okolicy 2000dpi.

Jeśli w grę wchodzi format nie większy od średniego to polecam jeszcze model 4490. Jakościowo podobny do poprzedników, lampa z zimną katodą, ponoć lepsze rozwiązanie do materiałów srebrowych niż dioda LED. Wadą jest kiepska ramka firmowa dwa negatywy 6x6, ale za niecałe 100$ można kupić specjalną ramkę a antynewtonowską szybką dociskową, ponoć poprawia jakość skanowania i można spokojnie skanować 3 negatywy 6x6 lub 6x7 i dwa 6x9. Można chyba jeszcze dostać nowy w cenie około 700-800zł. Mam ten model i jedynie ta ramka z 2x 6x6 jest upierdliwa.

Poza tym polecam zakup zakup oprogramowania do skanowania np. VueScan (około 70$) szczególnie do materiałów kolorowych, bo posiada bazę negatywów co rozwiązuje dużo problemów z eliminacją koloru maski.

PS
Czas skanowania jednej klatki w dpi = 2400 z opcją ICE (gorąco rekomendowana) to średnio około 5 minut, czyli przy kilku tys. klatkach to 2 - 3 miesiące ciągłego skanowania (przy 8 godzinach pracy) :shock:
W takim przypadku ja rozważyłbym kupno skanera Nikona ED9000 - około 10 000zł. Ale masz nieporównywalnie lepsze skany w rozdziałce 4000dpi z doskonałym ICE i innymi bajerami. Zaoszczędzisz dużo czasu przy dalszej obróbce. Po robocie skaner możesz sprzedać, używane chodzą po około 7000zł.

wtorek, 6 kwietnia 2010, 11:31
Post Re: Skaner do negatywów 6x9
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Dodam od razu, że chodzi mi o rozmiar 6x9, a nie jak napisałem pierwotnie 6x6. Nie jestem fotografem, ale skonsultowałem się ze specjalistą, który właśnie w ten sposób określił rozmiar tych negatywów. Dla jasności dodam, że mam negatywy, których wysokość wynosi ok 6,1 cm, zaś wymiary jednej klatki to 5,7 cm wysokości i 5,7 cm szerokości. Jest ich bardzo dużo, a planowane jest pozyskanie jeszcze kolejnych, więc praca na miesiące/lata przy digitalizacji.

Na innym forum fotograficznym znalazłem jeszcze model Canon CanoScan 8800F, któty też chyba umożliwia skanowanie negatywów 6x9.

Zależy mi na tym, aby skanowane negatywy można było zapisać w dobrej rozdzielczości w postaci pliku graficznego na dysku i później eksponować część na wystawie, czyli reprodukcja na pozytywie format minimum 20x30.

Firma jest w stanie wyłożyć do 2,5 tys. zł za taki nowy skaner.

Z tych Epsonów, o których wspominałem wyżej każdy ma gęstość optyczną 4.0Dmax i dysponuje technologią Digital Ice, a właśnie na to kazał mi zwracać uwagę ów fotograf poza rozdzielczością.

wtorek, 6 kwietnia 2010, 13:11

daVinci napisał(a):
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Dodam od razu, że chodzi mi o rozmiar 6x9, a nie jak napisałem pierwotnie 6x6. Nie jestem fotografem, ale skonsultowałem się ze specjalistą, który właśnie w ten sposób określił rozmiar tych negatywów. Dla jasności dodam, że mam negatywy, których wysokość wynosi ok 6,1 cm, zaś wymiary jednej klatki to 5,7 cm wysokości i 5,7 cm szerokości.
Jeśli klatka ma wymiar 5,7x5,7cm czyli 2.25x2.25 cala to mamy do czynienia z formatem potocznie nazywanym 6x6 (kwadrat). Na filmie średnioformatowy 120/220 można robić następujące klatki 6x4.5cm, 6x6cm, 6x7, 6x8, 6x9 i pewnie jeszcze szersze panoramy np 6x12cm . To tak w kwestii usystematyzowania. W przełożeniu na skaner to ma to o tyle znaczenie, aby w okienku zmieściło się jak najwięcej kadrów, bo wtedy nie trzeba często zmieniać położenia kliszy w ramce: czas, możliwość porysowania, dmuchanie gruchą na pyłki. Płaskie sknery mocno pylą bo mają wielką klapę, to kolejny aspekt do wzięcia pod uwagę.

daVinci napisał(a):
Na innym forum fotograficznym znalazłem jeszcze model Canon CanoScan 8800F, któty też chyba umożliwia skanowanie negatywów 6x9.
Canon też może być, tylę że ten też ma LEDa zamiast lampy.

daVinci napisał(a):
Zależy mi na tym, aby skanowane negatywy można było zapisać w dobrej rozdzielczości w postaci pliku graficznego na dysku i później eksponować część na wystawie, czyli reprodukcja na pozytywie format minimum 20x30.
Raczej 30x30.
I w takim przypadku wystarczy Ci około 3600pikseli czyli 1600dpi. Co nie znaczy, ze można skanować z dpi na granicy wydolności skanera (np. 2000dpi dla plaszczaków czy 4000dpi dla ED9000) i potem przeskalowywać do tych 3600 piksli. Przy tysiącach skanów, pojawi się problem przechowywania plików 3600x3600x8 w bezstratnym formacie to ponad 100MB na kadr, a jak już inwestujesz czas w skanowanie, to może lepiej przechowywać w formacie bezstratnym, że względu na możliwość późniejszej obróbki.

daVinci napisał(a):
Firma jest w stanie wyłożyć do 2,5 tys. zł za taki nowy skaner.
Czasami lepiej dołożyć 7500zł i za 10 000zł kupić ED9000, bo i tak najwięcej będzie kosztował czas, niż potem pluć sobie w brodę, że ktoś się napracował i para poszła w gwizdek.

daVinci napisał(a):
Z tych Epsonów, o których wspominałem wyżej każdy ma gęstość optyczną 4.0Dmax i dysponuje technologią Digital Ice, a właśnie na to kazał mi zwracać uwagę ów fotograf poza rozdzielczością.
Niestety, żaden z tych Epsonów, ani żaden inny płaski skaner nie ma gęstości 4.0 :( To co producent pisze w specyfikacji technicznej to pobożne życzenia, niewiele mające wspólnego z rzeczywistością. Wystarczy wejść na jakąś stronę z testami skanerów i porównać efekty działania "plaszczaków" ze skanerami co mają gęstość 4.0 i więcej.

Do 4.0 to może dochodzi gęstość w ED9000 .... Plaszczaki mają góra 3.0 i to te lepsze.

Podsumowując, do powiększeń 30x30cm ze średniego formatu 6x6, skaner płaski nadaje się jak najbardziej. Jednak jak ktoś się ma męczyć 3-4 miesiące przy tysiącach kadrów, to lepiej to zrobić na profesjonalnym Nikonie ED9000.

PS
Z resztą i tak największym problemem będzie archiwizacja plików ze skanami. Moje DVD zaczynają się "sypać" po 2-3 latach - nie wszystkie pliki mogę ponownie odczytać. Czyli wypadałoby na okrągło przepisywać. Na dysku HDD pliki się lepiej (dłużej) przechowują, ale też dla pewności trzeba by co kilka lat przepisać. Tym bardziej, że mam już np takie dyski, które nie pasują do żadnego nowoczesnego komputera, a dysk ma nie więcej niż 10 lat. Może użyć tasiemek i streamer'a ? W każdym razie, żaden obecny nowoczesny nośnik nie wytrzyma dłużej, niż wytrzymały te klisze które chcesz skanować. Może więc lepiej zrobić stykówki na innym negatywie, albo odbitki na prawdziwym papierze w powiększalniku albo chociaż stykówki ...

Skanowanie filmów ma tylko jeden sens, ułatwia udostępnianie. Skanowanie filmów w celach archiwizacji nie ma sensu, bo nawet te stare klisze wytrzymają dłużej niż pliki cyfrowe ...

wtorek, 6 kwietnia 2010, 15:11
Fajnie, że w końcu ktoś dokładnie objaśnił mi, jak nazywane są te negatywy, bo miałem problem z rozróżnieniem rozmiarów.

Zastanawiam się jeszcze nad Epson Perfection V750 Pro, jest droższy niż V700 Photo. Nie potrafię jednak dostrzec zasadniczych różnic między tymi modelami...

Polecany Nikon Super Coolscan 9000 ED jest nieosiągalny dla mnie. Jestem uzależniony od innych i mam ograniczony budżet na rozdysponowanie. Cóż, nie pracuję w IPN...

Kolejny model to Microtek ScanMaker i800. Poszukam jeszcze coś w ofercie HP, ale skłaniam się ku Epsonowi V700 Photo.

Skanowane negatywy będą przechowywane na dwóch dyskach twardych. Docelowo mają zostać wykorzystywane na wystawach, chciałbym też przynajmniej część zamieścić w Internecie do celów edukacyjnych.

środa, 7 kwietnia 2010, 09:15

Tu masz recenzję V700,
http://www.filmscanner.info/en/EpsonPer ... Photo.html
jeśli film 120/220 będzie pocięty po trzy klatki, to na jeden raz wejdzie 6 takich kadrów. To całkiem nieźle.

Jedyny minus to czas skanowania, jeden kadr 6x6 dla 2400dpi z włączoną funkcją ICE to ponad 10minut. Czyli po załadowaniu i odpaleniu skanera w trybie wsadowym masz godzinę na wypicie kawy ...

Polecam również zakup dodatkowego oprogramowania do obsługi skanera VueScan w wersji pro za 80$
http://www.hamrick.com/vsm.html
naprawdę warto, mam Epsona 4490 i widać różnicę w skanach robionych softem Epsona i VueScan.

PS
V750 optycznie i szybkościowo jest taki sam jak V700.
W pakiecie z V750 dostaje się lepsze oprogramowanie, Silver Fast oraz kalibrator kolorów (dobra sprawa jak się skanuje kolorowy materiał).

środa, 7 kwietnia 2010, 11:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]