Teraz jest poniedziałek, 22 października 2018, 06:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Kalibracja kolorystyczna aparatu 
Autor Wiadomość

Post Kalibracja kolorystyczna aparatu
Cześć,
jak właściwie wykonać kalbrację kolorów w aparacie cyfrowym ? jest jakiś program ? Mam samą kartę kolorów i nie wiem od czego zacząć.

poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 23:53

Post Re: Kalibracja kolorystyczna aparatu
Takowa kalibracja matrycy jest zrobiona przez producenta i bez ingerencji w firmware nic nie zrobisz. Czasami producent daje taką możliwość np. profile w Nikonie. W takiej sytuacji najlepiej poszukać gotowych profili w necie.

Producent zostawia Ci kilka nastaw do samodzielnej regulacji wg Twojego uznania, są to:
- kontrast
- nasycenie (saturacja)
- wyostrzenie
- balans bieli

czasami do dyspozycji masz też pewien zasób filtrów, tak jak np w Olympusowych PENach (i nie tylko): sepia, b&w, popart itp....

Ww parametry ustawiasz sobie tak, aby aparat "produkował" jpegi najbardziej Ci odpowiadające.

Głębsze zmiany możesz przeprowadzić w programie graficznym w jpegach lub w czasie konwersji raw.

Co do kalibracji to musisz przeprowadzić taką kalibrację w całym torze (aparat, monitor, wydruk-drukarka/odbitka-FOTOLAB) aby zdjęcie było poprawnie widoczne na LCD, papierze (odbitka, wydruk) i niekoniecznie robi się to w aparacie.

wtorek, 10 sierpnia 2010, 09:16

Ok, ale wiem też,, że są różnego rodzaju oprogramowania (np. Color Checker passport ), gdzie aparat można skalibrować samemu (robi się zdjęcie karty kolorów w oświetleniu zastanym a później właśnie w programie dobiera się tonacje)
Moje pytanie brzmi, czy są programy do takich operacji, które są darmowe ?

albo ewentualnie zapytam inaczej.. do czego sluzy karta kolorow ? (nie szarosci)

wtorek, 10 sierpnia 2010, 11:20

Baart1980 napisał(a):
Ok, ale wiem też,, że są różnego rodzaju oprogramowania (np. Color Checker passport ), gdzie aparat można skalibrować samemu (robi się zdjęcie karty kolorów w oświetleniu zastanym a później właśnie w programie dobiera się tonacje)

1. Problem podstawowy: jak zmodyfikować parametry w samym aparacie? Jak pisałem wyżej coś takiego oferuje Nikon w swoich DSLR (ale czy we wszystkich modelach?) Można też coś pogmerać w Canonach za pomocą CHDK. U pozostałych, jak pisałem w poprzednim poście, tylko podstawowe parametry.
2. Taka kalibracja jest tak czy siak zrobiona przez producenta w taki sposób, ze ewentualne niedociągnięcia z oddawaniem barw poprawia się w programie graficznym.

Baart1980 napisał(a):
albo ewentualnie zapytam inaczej.. do czego sluzy karta kolorow ? (nie szarosci)
Najczęściej aby dopasować przestrzeń kolorów LCD do przestrzeni kolorów drukarki lub labu, czyli aby to co widzisz na LCD było takie samo na wydruku lub odbitce.

PS
Zapytam się, a skąd nagle u Ciebie taka potrzeba kalibracji body? Aparat źle oddaje kolory? Gdzie oglądasz swoje zdjęcia? Zamieść jakąś fotkę, może przyczyna leży zupełnie gdzieś indziej.

Ostatnio edytowano wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:55 przez jacek2004, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:52

Dzięki, wszystko już rozumiem.

wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:53
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]