Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 18:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 nakładka do kopiowania slajdów? 
Autor Wiadomość
Post nakładka do kopiowania slajdów?
Pytanie lajkonika:
Jest sobie nakładka na obiektyw cyfrówki "do kopiowania slajdów" (jak napisano w katalogu). Między obiektyw a matówkę nakładki wkłada się slajd, od zewnątrz oświetla i "pstyka" slajd.
Moje lajkonikowe pytanie jest takie: Co by było, gdyby zamiast slajdu włożyć tam jakiś negatyw. Mam sporo starych i nie chciałbym oddawać do laba, bo może się okazać, że połowa odbitek (czy jpgów na CD) będzie cienkiej jakości. Wolałbym popracować nad tymi starociami sam :)
W sumie, to przecież każdy powiększalnik tak działa - źdródło światła, matówka lub kondensor, film, obiektyw, papier. Tak?

Zatem... próbowaliście w ten sposób robić pozytywy (tj. jpegi) z wywołanych filmów? Kupić takie cóś, czy nie kupić?
Aha... konkretnie byłoby to fotografowane Minoltą Z1, nie żadnym full-profess sprzętem.

Pozdrawiam :)
Scoobie

piątek, 20 lutego 2004, 13:25

Moim zdaniem jest to pozbawione sensu. Jakość będzie raczej marna - co najwyżej porównywalna ze skanowaniem skanerem płaskim z przystawką do slajdów. Wiele labów oferuje skanowanie negatywów i pozytywów na wysokiej jakości skanerach do materiałów transparentnych za stosunkowo niewielką opłatą - swego czasu coś dawałem do skanowania i kosztowało to kilkanaście groszy za sztukę.

piątek, 20 lutego 2004, 20:15
Jak wyglądają poskanowane negatywy - już widziałem. Dno i 5 metrów mułu. Lampa niby biała (tzn. na oko biała), ale na zeskanowanym obrazie nie widać połowy kolorów.
Dzięki za info!

Scoobie

sobota, 21 lutego 2004, 15:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]