Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 02:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 formaty wydruków 
Autor Wiadomość
Post formaty wydruków
Mam pytanie dotyczace formatow jakie mozna wydrukowac z 3 i 4 Mpix.Oraz drugie pytanie od drugiej strony, z jakiej matrycy da sie wycisnac format 20x30??

Ostatnie pytanie kieruje do posiadaczy olka c-740: jaki format mozna z niego wydobyc??

Oczywiscie wszystkie owe wydruki powinny byc w dobrej jakosci :wink:

Z gory dziekuje za wyczerpujace :D odpowiedzi

sobota, 17 kwietnia 2004, 15:59

Wszystko zależy od tego, co rozumiesz pod pojęciem "dobra jakość". Aby wszystko wyglądało naprawdę dobrze, na A4 (czyli w praktyce to 20x30cm) dobrze jest mieć 5MP, choć 4MP też powinno wyglądać przyzwoicie. Z 3MP można wydobyć gdzieś 16x24cm. Teoretycznie 20x30cm też, ale raczej tylko teoretycznie (175dpi to nieco mało). Zresztą sama matryca to nie wszystko. Jeżeli zdjęcie jest zaszumione, ma potężne zniekształcenia i aberracje, to i z 5MP możesz nie wydrukować na 10x15cm. Z Olka C-740 maksimum to powinno być właśnie coś około 16x24cm. Jeżeli chcesz często robić takie wydruki, musisz zainwestować więcej - np. w Olka C-5050 (5MP) lub jeśli musisz mieć dłuższego zooma jeszcze więcej np. w Minoltę A1 (również 5MP).

sobota, 17 kwietnia 2004, 17:50
Post c.d
Z duzych formatow korzystam tylko jezeli jakies zdjecie mi sie wybitnie uda-czyli w praktyce rzadko :) ,a przy okazji niemam tyle kaski np. na a1 :?

Wracajac do tematu olkow to jakie tak naprawde sa relacje: wielkosc matrycy/liczba pixeli miedzy c-740; c-750. Czy rzeczywiscie tak bardzo sknocili to w c-750?? Bo juz mialem jechac po c-750, a tu BACH czytam w necie ,ze "dodajac pixele niezwiekszyli matrycy, a co za tym idzie ostrosc juz nie ta sama"
Wiec czy oplaca sie doplacac do tych pixeli (biorac pod uwage ewentualne powiekszenia) kosztem ostrosci????

Naprawde mam nadzieje ze juz moje watpliwosci zostana rozwiane ostatecznie :D .
Wielkie dzieki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

niedziela, 18 kwietnia 2004, 18:48

Teoretycznie powinno brać się pod uwagę dwa parametry - rozdzielczość matrycy i rozdzielczość wydruku.

Dajmy na to - mamy aparat z matrycą 2mpx, który daje nam obraz o rozdzielczości 1632x1232 pixele.
Lab, w którym wykonuję odbitki, przygotowuje je do "druku" z rozdzielczością 300 dpi, czyli 300 punktów na cal - wielkoość pozioma wyniesie wtedy 5.22 cala, a pionowa 4.1 cala.
Na centymetry to jest gdzieś 13.6 na 10.

Można więc przyjąć, że z aparatu 2mpx można zrobić odbitkę 9x13 cm. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ jeśli lab przygotuje wydruk z niższą rozdzielczością ( te DPI ) to można uzyskać większy format zdjęcia. Ze swojego 2mpx wykonuję odbitki 18x13 z bardzo dobrą jakością, a muszę powiedzieć, że niektóre motywy ( zależy od kolorów na zdjęciu ) ładnie wychodzą w 20x15... :shock:

Wystarczy wiedzieć o co chodzi i wystarczy, że pan w labie też będzie wiedział o co chodzi i można cuda zdziałać, wierzcie mi.

Pozdrawiam...

niedziela, 2 maja 2004, 13:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]