Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 05:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Experci - da się coś zrobić z tymi fotkami? 
Autor Wiadomość
Post Experci - da się coś zrobić z tymi fotkami?
Witam,
Większość się pewnie uśmieje, że chcę coś wycisnąć ze zdjęć robionych kamerą cyfrową z matrycą 1,33m pix. Wyjaśniam, że te zdjęcia mają służyć jedynie do tworzenia wirtualnych albumów na płytach CD do oglądania na TV podłączonym do stacjonarnego DVD, ewentualnie do upiekszenia strony internetowej. Dobra teraz o co mi chodzi? Chcę pozbyć się szumów ze zdjęć, może troszkę wyostrzyć, GENERALNIE JAK POPRAWIĆ TE ZDJĘCIA
Zdjęcia robione w max rozdz. 1280x960 72 dpi, jakość super fine (najlepsza dostępna w kamerze)
Zdjęcia dostępne pod linkami:
http://cyfrowyobraz.republika.pl/images/foto1.jpg
http://cyfrowyobraz.republika.pl/images/foto2.jpg
http://cyfrowyobraz.republika.pl/images/foto3.jpg
a oto przykład zdjęcia w rozdz. 640x480
Obrazek
Jeżeli da się coś zrobić z tymi zdjęciami to proszę o pokazoofkę z krótkim opisem.
Pozdrawiam
Searching

PS Na razie fotografuję Canon EOS300, ale powoli przymierzam się do cyfry.

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 10:48

Prosze... zdjecie po obrobce w programie NoiseWare. Jakby sie czlowiek pomeczyl mozna naprawde ciekawe efekty osiagnac!

To jest Twoj oryginal:
Obrazek

Po NoiseWare:
Obrazek

tu prosze link do oryginalnego rozmiaru tego zdjecia: LINK

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 11:20
No nieźle. Jestem pod wrażeniem. Męczyłem się w GIMP-ie przez 2 dni i żadnych ciekawych rezultatów. Dzięki za pomoc muHa.
Może ktoś jeszcze pomoże.
Pozdrawiam
Searching

Czy to oznacza, że robienie zdjęć tą kamerą ma sens?

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 11:39

Oczywiście, że ma sens. Nie będzie nigdy tak dobrze jak kiepską cyfrą, ale z odrobiną samozaparcia można osiągnąć ciekawe rezultaty.

Jeżeli chodzi o programiki typu NoiseWare, S-Spline, itd. itp. to są one świetne, bo robią dużo rzeczy automatycznie. To są takie kompaktowe programy. Natomiast The GIMP jest jak manualna lustrzanka, trzeba wiedzieć, jak działa obróbka obrazu, żeby coś dobrze obrobić.

Oczywiście ten efekt z chmurkami jest trywialny do zrobienia w The GIMP. Oto mój efekt. Kluczem jest selektywne rozmycie Gaussa [promień 8, delta 10]. Jeżeli chodzi o fotę 2 i 3, sprawa jest bardziej złożona, bo pewnie chciałbyś idealnie ostre gałązki, brak szumu i aberacji. Cóż, odszumić i usunąć aberację można z niewielkimi problemami. Ale z ostrością gorzej.

Pozdr,
kSh

poniedziałek, 30 sierpnia 2004, 12:38
Co do Gimpa znalazłem taki mały poradnik dla fotografa:
http://www.linuxfocus.org/English/Septe ... e311.shtml
oraz większy poradnik
http://gimpguru.org/Tutorials/
kSh czy masz może inne ciekawe linki z prostymi przykładami "jak to zrobić" w GIMPie? bajlepiej w ojczystym języku.
Cytuj:
Oczywiście, że ma sens. Nie będzie nigdy tak dobrze jak kiepską cyfrą, ale z odrobiną samozaparcia można osiągnąć ciekawe rezultaty.

Z tego wynika, że lepiej kupić aparat nawet taki za 800zł. Zdawałem sobie sprawę, że kamerą zdjęć nie zrobię, ale myślałem że będzie troszkę lepiej. Na szczęście na ekranie TV wygląda to całkiem przyzwoicie.
Pozdrawiam
Searching

środa, 1 września 2004, 07:56

Z tego wynika, że lepiej kupić aparat nawet taki za 800zł.

Hmm... no cóż. Jeżeli chciałeś powiedzieć, że lepiej mieć aparat za 800,- niż żaden, to oczywiście się zgadzam. :D Jeżeli chciałeś powiedzieć, że za 800,- wystarczy, to już się nie zgodzę. [chociaż A60 staniał mocno, więc niedługo to może być prawda]

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tego, czy wolisz ślęczeć pół dnia przed kompem próbując wyrównać jakość zdjęciom, które niewiele lepszym aparatem wyglądałyby prawie krystalicznie od ręki. :twisted:

Pozdr,
kSh

środa, 1 września 2004, 13:55
A da się coś zrobić z ostrością zdjęć? Zauważyłem, że Noiseware usuwa szum, ale również rozmywa obraz. Gdyby tak usunąć szum bez pogarszania ostrości byłoby fajnie.
Może ktoś da jeszcze przykład jak można polepszyć te zdjęcia (szczególnie zdjęcie 2 i 3). Pomóżcie bo już mnie oczy bolą od testowania.
Pozdr
Searching

piątek, 3 września 2004, 13:19

Ja polecam Neat Image 4 - usuwa szumy i odrazu wyostrza - wszystko da się ustawić. Jak by co to mogę podesłać - sir_morgot@interia.pl

piątek, 3 września 2004, 14:38

Nie trzeba od razu słać, można skombinować z oficjalnej strony :?

http://www.neatimage.com

Nie zwracać uwagi na napis Demo, program działa jak trzeba.

Pozdr,
kSh

piątek, 3 września 2004, 15:13

Owszem, że nie trzeba słać. Demo działa bez zarzutów ale denerwuje info o rejestracji. Ale i tak wszystko gra. Pozdro - kSh :)

piątek, 3 września 2004, 17:29
Dzięki wszystkim za pomoc. Teraz zdjęcia wyglądają całkiem nieźle (jak na kamerę). Wystarczą do oglądania na ekranie TV lub jako przebitka w fimach.
Pozdrawiam
Searching

poniedziałek, 6 września 2004, 07:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]