Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 11:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Canony seria A - pytanie o fotki we wnetrzach... 
Autor Wiadomość

Post Canony seria A - pytanie o fotki we wnetrzach...
Witam !

Pytanie kieruję głównie do userów serii A (w domyśle A80 ale może niekoniecznie) - kSh,M (były user ale doświadczony ;) ] i innych.

- czy robiąc fotki we wnętrzach , mogę zaufać trybowi Auto ? Bede miał taką potrzebe, zrobic parę(nascie) fotek we wnętrzu a że dopiero ćwiczę , więc muszę w takiej sytuacji polegać jeszcze na trybie Auto.

- co sądzicie o zdjeciach na koncercie ? Odbedzie się w Teatrze, będe siedział w 1 lub drugim rzedzie (muzyka elektroniczna - klasyka, więc nie ogłuchnę), na pewno będą jakieś swiatła efektowe. Robić fotki na auto ? Czy program nocny ? A moze zaeksperymentować także z przysłoną, z czułoscią ISO ?

Robiłem zdjęcia analogiem (moim Panasonic 2000 Zoom) na koncercie Klausa Schulze w Starym Browarze w Poznaniu w 2003. Najlepsze wyszły , kiedy znalazłem się pod sceną sam (inni poszli podziwiać światła i fajerwerki puszczane pod muzykę Klausa) i mogłem fotografować swobodnie. Fotki znad publiki w pierwszej fazie koncertu są słabe - zoomu brakowało, choc pewnie gdyby był, to obraz by dygotał...

Pozdrawiam

środa, 8 września 2004, 19:16

Foty we wnętrzach: AUTO daje rezultaty niezłe, ale nie zawsze. Po pierwsze przeczytaj mojego posta o ostrości i przypomnij sobie, że w AUTO nie można wyłączyć AiAF. Poza tym AUTO może Ci nieopatrznie zaszumić zdjęcie ustawiając zbyt wysokie ISO. Generalna zasada: jeżeli to nie są ostro zakrapiane imieniny i masz pewną rękę, rób foty w trybie P lub od razu w Av [i tak wiadomo, że będziesz chciał maksymalną jasność], z ręcznym balansem bieli [nie ucieknie Ci żaden moment - wtedy aparat jest już bardzo szybki], z wyłączonym AiAF i - jeżeli to możliwe - bez flesza [dużo naturalniejsze oświetlenie].

Foty na koncercie? Robiłem zdjęcia Ewelinie Flincie [koncert ok. 22:00, plener] i oto moje uwagi: po pierwsze, potrzebne Ci są sprzeczne ustawienia, bo z jednej strony maksimum światła, czyli zero zoomu, najszersza przysłona i wysokie ISO [bo ciemno, a trzeba robić zdjęcie szybko, żeby ruszający się muzycy nie wyszli jak plama], a z drugiej strony maksymalna głębia ostrości i jakość, czyli największa przysłona, zoom [no wiadomo] i niskie ISO [szumy]. To nie jest EOS i ma dość ciemną optykę, duże szumy w ISO400 [tutaj Z1 pewnie w ogóle wymięka mimo zoomu 10x, ale nawet w A80 jest już po prostu źle]. Po drugie sam na pewno nie wymyśli idealnego balansu bieli [sztuczne kolorowe oświetlenie robi swoje]. Natomiast bardzo dobrze łapie sam ostrość [to mnie zdziwiło!].
No i jak sobie z tym poradzić? Ja zrobiłem źle, bo leciałem na ISO400, i choć większości ludzi się te foty podobają i na monitorach CRT i na wydrukach nie wyglądają najgorzej, to mnie na LCD kłują szumy [mój aparat tak szumi?]. Jednocześnie szumy sam trochę podbiłem nieświadomie przez ekspozycję +1. Więc popróbuj zarówno ISO400, jak i ISO200 i potem pogadamy o wynikach. Poza tym chociaż aparat czasami się popluje do Ciebie, że źle robisz, włącz sobie tryb Tv i ustaw 1/30 niżej nie ma co schodzić, bo muzycy wyjdą poruszeni, a wyżej będzie pewnie za ciemno]. Lepiej zrobić zdjęcie trochę za ciemne niż wcale [bo poruszone nieludzko].

Poza tym na koncercie wreszcie posmakujesz, jak działa ruchomy LCD :twisted:

Żeby mi nikt potem nie pisał, że mówią, że A80 jest gorsze niż inne podobne aparaty, bo "piszą, że są trudności na koncertach". To dotyczy wszystkich kompaktów.

...a ja, amator, zrobiłem foty jak te:
Obrazek

Obrazek

Pozdr,
kSh

środa, 8 września 2004, 20:32

Dzieki za porady ! Ano zobaczymy jak będzie. Muzycy będa się mało ruszać - raczej siedzieć za klawiaturami (taka to specyfika el_muzyki).

Ręczny balans bieli ? Czyli zbalansować sobie aparat na białej kartce ? Robimy tak czasem w TV z kamerami w studio. Kiedy źle działa w nich balans automatyczny na tescie zębatki.

Pozdrawiam

Lord Rayden

środa, 8 września 2004, 21:10

Będzoesz siedział dość blisko więc to bie bedzie problem.
Ja bym ustawił
- ISO100
- tryb "P"
- wyłączył flash - powyżej 4 m jeszcze bardziej zaciemni zdjęcie niż pomoże
- wyłączył AiAF i łapał centralnie - sam decydujesz co ma być ostre na zdjęciu

Możesz też ustawić ISO50 i zobaczyć jakie parametry ustawi aparat - jeżeli czas 1/50 to możesz spokojnie robić jeżeli będzie 1/30 to już postać ruszająca się bedzie rozmazana więc wtedy lepiej dać ISO100
Fotki zrobisz bez problemu.

środa, 8 września 2004, 23:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]