Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 20:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jakie czasopismo/książkę wybrać ? 
Autor Wiadomość

Post Jakie czasopismo/książkę wybrać ?
Witam !
Jestem tu nowy więc wszystkich gorąco pozdrawiam i proszę o poradę. Co prawda z cyfrówek mam tylko kamerę, ale przymierzam się do zakupu aparatu. Chciałbym też sięgnąć po jakąś literaturę fachową z tego tematu. Ostatnio zauważyłem że pojawił się nowy tytuł firmowany przez Chipa (który tu nie ma najlepszej opini) FotoVideoDigital. Czy jest to coś warte? 2 w 1 czyli, temat kamer i aparatów cyfrowych. Nie ukrywam że w temacie kamer też chciałbym się rozwijać. A może inny tytuł, lub książka, co radzicie ? Pozdrawiam !!!

niedziela, 26 września 2004, 02:44

Jest jeszcze Zoom wydawany przez IDG Poland (9,90) oraz droższy od niego Fotografia Cyfrowa pod egidą PC Format (16,50). Ten drugi chyba ciekawszy.

Z książek, to sam jeszcze myślę co kupić.

Rayden

niedziela, 26 września 2004, 11:06

jesli szukasz czegos na temet aparatow to najlepsze sa fora
jesli na temet fotografii to polecam (nic z nowosci) z antykwariatu jakis wolumin ja uczylem sie z "fotografia w praktyce amatorskiej" Zbigniew Pękosławski
pozdro

niedziela, 26 września 2004, 11:28

Post re
Z czasopism żadne, które wydaje też czasopisma komputerowe, bo przekonałem się,że te wszysktie magazyny czasem wcisną jakis kit. Całkiem dobry jest ZOOM, ale też nie rewelacyjny. Najlepsze są fora (lizus ze mnie :D) oraz porządna książka o fotografii i ćwiczenia.

Z książek uważam, że porządna jest szkoła fotografowania National Geographic.

niedziela, 26 września 2004, 12:25

Czasopism najlepiej nie czytaj żadnych. We wszystkich chyba jest uprawiany nachalny marketing - piszą więc bzdury. Co do książek - im starsza, tym lepsza :) Nowe książki są raczej nieciekawe (szkoły NG nie widziałem). Warto oglądać dużo dobrych zdjęć (chodzić na wystawy).

niedziela, 26 września 2004, 14:07

Co do książek - im starsza, tym lepsza :) Nowe książki są raczej nieciekawe (szkoły NG nie widziałem).

Święte słowa, mam sporą kolekcje książek wydanych w latach osiemdziesiątych, i po prostu dzisiejsze pozycje do pięt nie dorastają tamtym ksiązkom. Dzisiaj to nie wiem kto pisze ksiązki o fotografii, ale na pewno nie fotograficy :cry:. W tamtych ksiązkach widać geniusz autorów, to byli fotografowie z zamilowania, profesjonaliści pragnący przekazać swoją wiedzę innym, a dzisiaj to liczy się tylko marketing i reklama. Dużo poświęcono w tamtych czasach obróbe chemicznej fotografii (bawilem sie tym przez kilkanaście lat) co dzisiaj ma troche drugorzędne znaczenie, niemniej są dostępne pozycje traktujące o kompozycji, o szczególnych dziedzinach fotografii, po przeczytyniu którycvh naprawdę można stać się lepszym fotografem. Prawda bowiem jest taka, że spieprzone lekko zdjęcie w sensie technicznym (błedy w naświetleniu itp.) można poprawić w programie do obróbki zdjęć, natomiast zepsutej kompozycj niczym nie naprawimy. Co do obróbki cyfrowej właśnie to warto poszukac jakiejs dobrej pozycji o tym traktującej, tytułów jest mnostwo, sam nie wiem co wybrać, ale warto szukac pozycji napisanych przez fotografików, przez praktyków , a nie przez tworców danego programu i innych lobbystów tej czy innej firmy.

niedziela, 26 września 2004, 15:14

Post re
Czyli generalnie trzeba szukać nagłówka fotografia, nie fotografia cyfrowa.

I warto pogrzebać w domu po książkach.

Mnie też to trochę rozjaśniło umysł, do tej pory mam jeden mały poradniczek o fotografii cyfrowej, który był dobry, jak wybierałem aparat.

niedziela, 26 września 2004, 15:17

napisales ze nie poprawimy a te zabawy z wanienkami i gradacja papieru to dopiero bylo wyzwanie czasami lepsze i trudniejsze niz focenie
fotografia b&w postrzegana jako nieme filmy odchodzi w niepamiec ale to klasyka

niedziela, 26 września 2004, 15:45

Niekoniecznie trzeba odrzucać te z napisami "Fotografia Cyfrowa"... Natomiast wydaje mi się, że kiedyś głównym celem tych książek nie było zarobienie pieniędzy. Tylko podzielenie się doświadczeniem, które się miało. Dziś często wydaje mi się, że książki o fotografii piszą ludzie, którzy nie mają o tym zbytniego pojęcia. Poza tym nie wszyscy o tym pamiętają, ale najważniejszą lekturą fotografa powinna być INSTRUKCJA OBSŁUGI APARATU. I od tego BEZWZGLĘDNIE trzeba zacząć. Potem dobra książka o fotografii - śmiało możemy pominąć fragmenty dotyczące obróbki laboratoryjnej. Ale są tam opisane kluczowe zasady fotografii. A to, że sprzęt jest nowocześniejszy? Nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeżeli będziemy po lekturze instrukcji obsługi, będziemy wiedzieli, co można zrobić naszym aparatem lepiej lub szybciej. Jest podane fizyczne uzasadnienie pewnych rzeczy - można po tym np. liczyć sobie długość pierścieni pośrednich do makrofotografii. Jeśli natomiast chcemy pobawić się w Photoshopie - wtedy trzeba sobie sprawić jakąś dobrą książkę do tego.

niedziela, 26 września 2004, 16:22

Z książek, to faktycznie chyba najlepsze jest... forum. Nie ma nic lepszego jak rada kogoś, kto być może spotkał się z tym samym problemem. A poza tym na forum ktoś odpowie dokładnie na Twoje pytanie, czego próżno szukać w książkach...

niedziela, 26 września 2004, 16:34

@mobydick
napisales ze nie poprawimy a te zabawy z wanienkami i gradacja papieru to dopiero bylo wyzwanie czasami lepsze i trudniejsze niz focenie
fotografia b&w postrzegana jako nieme filmy odchodzi w niepamiec ale to klasyka

No zgoda ale co to ma do kompozycji obrazu? ta trzeba wypracowac sobie juz na etapi robienia zdjęcia, o ile w przypadku wlasnorecznego drukowania mozna sie jeszcze pobawic w kadrowanie itp. ale wiekszosc ludzi oddaje foty do labu i dostaja powiekszenie calej klatki.
A jesli chodzi o zabawy z wanienkami, to bardzo mile wspominam okresy spedzone w ciemni fotograficznej, mam nawet jeszcze w domu kompletne wyposarzenie ciemni do obrobki czarno-bialej i kolorowej (ale nie niestety dla tych dzisiejszych materialów obrabianych w procesie C41 i E6)

niedziela, 26 września 2004, 18:19

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ! Zgodzę się z tym że wiele tekstów w dzisiejszych gazetach pisanych jest pod dany produkt, podobnie z testami. Faktem jednak jest, że taka gazeta jak Chip wyrobiła sobie markę właśnie poprzez obiektywizm i pokazywanie palcem błędów w produktach. Dlatego nie generalizowałbym tak opinii o rynku czasopism. Co do książek to faktycznie wiele współczesnych tytułów o fotografi i filmie cyfrowym traktuje temat ogólnikowo, jakby to był kolejny gadżet podłączany do kompa, a wiedza w nim zawarta wystarczy na start.
Forum to forum wiadomo, ale nie ma róży bez kolców. Na tematy bardziej ogólne, np: "Jaki aparat kupić" otrzymujemy "ogólne" odpowiedzi subiektywnie oceniające ofertę rynkową, generowane na podstawie doświadczeń odpowiadającego z własnym aparatem. Bo ilu jest takich którzy robili zdjęcia powiedzmy 10-20 aparatami różnych marek i poznali je dogłębnie ?
Nie bez znaczenia są też prezentacje, testy i zapowiedzi różnych modeli aparatów. Tu chyba jednak wygrywa tematyczne pismo. Bo na forum coś się pojawia dopiero "po" czasie premiery, co nie jest bez znaczenia dla osoby dopiero wybierającej aparat.
Myśle sobie że zacznę od czasopisma, jak już sprzęt będzie w domu to kolej na wnikliwą i praktyczną analizę instrujcji, a później to już tylko książka i to najlepiej taka "bez cyfry" - jak sugerujecie.
Diękuję jeszcze raz i pozdrawiam tych widzących " inaczej " :wink:

poniedziałek, 27 września 2004, 01:21
Moderator

Odnośnie czasopism, to najgorszą opinią "cieszy się" właśnie ZOOM. W testach wygrywają tam aparaty HP, a jako wady wymienia się np. mały zoom cyfrowy, czy brak możliwości grania na kolorowym LCD...

Odnośnie CHIP'a, to mnie też ciekawi ten miesięcznik. Prenumeruję część komputerową tego wydawnictwa i jest całkiem ciekawa.

Jednak myślę, że śledzenie na bieżąco (jeśli masz taką możliwość) newsów na polskich i zagranicznych stronach, udzielanie się na forach i nieco lektury, da lepsze efekty niż taka prenumerata. Choć na pewno można się z podobnego magazynu nieco dowiedzieć. W końcu piszą dla niego profesjonaliści.

Odnośnie lektury, to dodam jeszcze rewelacyjny kurs fotografowania wydany na 4 cd przez National Geographic. Dostępny razem z czasopismami w sprzedaży archiwalnej na stronie wydawcy, czasami na Allegro oraz w sieciach p2p (eMule np. - ja mam stamtąd wszystkie części). Nawet nieźle napisany, bardzo ciekawie przygotowany. Interakcyjny - mozliwość robienia zdjęć (programowo) podczas nauki! W sumie na razie przerobiłem pierwszą część, ale podoba mi się wykonanie. Mam nadzieję, że z kolejnych partii dowiem się jakiśch ciekawych rzeczy.

poniedziałek, 27 września 2004, 01:55
ja studiuję informatykę i powiem, że czasopisma w stylu CHIP/Enter/PCWK są tak samo rzeczowe w sprawach komputerów jak w sprawach fotografii... po prostu tak to już jest, że jak ktoś się zna na czymś i kształci się w tym kierunku, to widzi, że wymienione wyżej czasopisma piszą straszne bzdury. nie jeden raz pisałem listy do redakcji, żeby sprostowali straszne błędy rzeczowe, które pojawiają się w recenzjach, aktualnościach czy [zgroza] testach. zdarzało się, że list jako raport mniejszości był publikowany na łamach, ale niezmiernie rzadko. ci ludzie to amatorzy. publikacje książkowe i uczelnie ratują świat od krańcowego przekłamania.

poniedziałek, 27 września 2004, 12:42
Moderator

CHIP i ENTER nie są takie złe. Gorzej z PCWK.

Ale zauważ, iż nie wszyscy się kształcą w podobnych kierunkach i takie czasopisma mimo wszystko są potrzebne. Sam czasami poprawiam ich news'y na stronie www, bo piszą brednie o aparatach cyfrowych lub komórkach. Tak samo na PcLab.pl i Benchmark.

poniedziałek, 27 września 2004, 14:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona